Home    Krmenie psa    Obezita psa a diéta

DiamondFashion.sk

Obezita psa a diéta

Obezita je nadmerná hmotnosť, ktorá presahuje o 15 % normálnu váhu dospelého psa. Asi 25 % psov trpí obezitou. Obezita je choroba, nie iba nejaké to kilo navyše.

 

Spája sa s množstvom problémov, takže ju treba riešiť:vaha pes

 

 

Hlavnou príčinou obezity u psa je nadmerný príjem potravy spojený s nedostatkom pohybu.

Obezita má dve fázy. V prvej pes žerie nadpriemerne veľa a priberá, v druhej stabilizačnej fáze si sám pes svoju žravosť znižuje (postupným hromadením inzulínu v organizme, ktorý zvyšuje zásobu energie v bunkách) a udržiava si stálu váhu. Zostáva obézny, aj ked skonzumuje menej potravy.

 

Niektoré plemená majú k obezite skony viac (koker, labrador, kólia), iné menej. Je potrebné kŕmiť správne hlavne šteniatka, aby si nevytvorili základ pre obezitu. Zvýšené množstvo tukového tkaniva spôsobuje zväčšovanie tukových buniek , ktoré sa ako balóniky budú potom plniť tukom. Preto sa o výživu rastúceho šteniaktka starajme čo najlepšie, vyhnime sa príliš chutným pokrmom, prednosť dávajte sušenej a špeciálnej strave od kvalitného výrobcu. Ak podporujete mlsnosť šteniatka podávaním množstva sladkostí, prispievate značnou mierou k jeho obezite.

 

Skôr než nariadite psovi diétu, uistite sa, či jeho nadváha nie je dôsledok nejakého ochorenia. Je treba si uvedomiť, že úspešná diéta je závislá na od dôslednosti majiteľa.

 

 

Ak neviete vyskladať potravu v diéte, ideálna je sušená diétna nutrične hodnotná výživa, ktorú dostanete od väčšiny veterinárov. Moja rada je, dávajte psíkovi žrať menej, a doprajte mu viac pohybu. Určite zhodí nadváhu.