Plemená psov    Spracované plemená    Border kólia (Border collie)


Border kólia (Border collie)

Krajina pôvodu: Veľká Británia
Obdobie vzniku: začiatok 18. storočia
Pôvodné využitie:  ovčiarsky pes 
Priemerná dĺžka života: 12 - 14 rokov
Výška: 46 - 54 cm
Hmotnosť: 14 - 22 kg

História

Jej predchodcami boli severský psi, strážnici sobích stád. Tieto psy prišli do Škótska s vikingami a neskôr sa skrížili s domácimi ovčiakmi. Meno dostali podľa kopcovitého kraja Borderland. O border kolii existujú zmienky už zo 16. soročia. Plemeno ako ho poznáme dnes bolo stanovené už v roku 1843, štandard bol uznaný v roku 1976 americkým Kennel klubom. Na súťažiach ovčiarskych psov sa zúčastňuje od roku 1873. Po čase na súťažiach úplne dominovali, takže iné pastierske psy nemali šancu. Z toho dôvodu pre nich vznikla samostatná súťažná kategória. Názov „Border collie“ sa začal používať až v roku 1915, dovtedy toto plemeno nazívali „working collie“, alebo niesli meno svojho majiteľa. Pri chove borderiek nikdy nešlo o vzhľad, dôraz sa kládol na ich pracovné vlastnosti. Prvé snahy o cieľavedomý a riadený chov prišli až v 50. rokoch minulého storočia.

 

Charakteristika

Border kolia je pes dokonalých proporcií – plynulé vonkajšie línie v harmonickom súlade s dostatočne pevným telom prezrádzajú, že tento ovčiak je schopný podávať trvalé špičkové výkony.
Border kolia je mimoriadne inteligentný pes, perfektný pri výcviku. Je potrebné s ňou ale zachádzať mierne, inak bude bojazlivá a nervózna. Miluje pohyb a potrebuje ho veľa.
V poslednej dobe sa kólie stávajú veľmi populárnymi a využívajú sa na rôzne psie športy, ako je agility, flyball, dogfrisbie, čo dog dancing (tanec so psom). Je to pre ich neuveriteľnú inteligenciu a vnímavosť. Vo svete je ale známa a slávna hlavne kvôli jej pracovnému využitiu. To, čo sa odohráva na svahoch skúsených pastierov a cvičiteľov, pripomína až zázrak. Je neuveriteľné, aké divy dokáže kólia so stádom robiť. A to len na zahvízdanie pastiera, ktorý je často veľmi ďaleko od stáda a pozoruje ho len ďalekohľadom.
 Aby bola borderka uznaná v chove, musí skladať skúšky a uspieť. Border kolia ma hypnotizujúci pohľad, až sa sdá, že do neho dáva všetku svoju silu a hypnotizuje ovce a kravy, ku ktorým sa plazí ako poľovný pes. Pozoruje zo vzdialenosti, predvída reakcie stáda v každej situácii a čelí im. Má skvelý čuch, ktorý jej umožňuje pracovať aj v hustej hmle. Je to najlepší pastiersky pes na svete.

 

Povaha

Borderka je pes od prírody poslušný, oddaný svojmu pánovi. K neznámim sa niekedy správa rezervovane, nikdy agresívne. Je to veľmi dychtivý a čulý pes, ktorý k spokojnosti potrebuje pracovať. Pravidelná mentálna a fyzická stimulácia sú nevyhnutnosťou. V mestskom prostredí z nej môže vyrásť skvelý prítulný, ale aj nezvládnuteľný spoločník. Ak jej nenájdete dostatok práce a aktivity, môže hrýzť a správať sa agresívne. Ak však plánujete s borderkou robiť niektorý psí šport, je skvelá aj v byte. V agility dnes patrí k nadpočetnejším súťažiacim, tak isto aj najúspešnejším.