Plemená psov    Spracované plemená    Anglický buldog


Anglický buldog

Krajina pôvodu:   Veľká Británia
Obdobie vzniku:   začiatok 19. storočia
Pôvodné využitie:  bojový pes
Dnešné využitie:  spoločník
Priemerná dĺžka života:  9 - 11 rokov
Výška :   31 - 36 cm
Hmotnosť:  23 - 25 kg

 

anglicky buldog

História:

Anglický buldog vznikol ako čisto bojové plemeno. V stredoveku patrili v Anglicku zápasy psov s inými zvieratami k obľúbenej zábave. Psy zápaslili s rôznimi divými šelmami, ale čoraz obľúbenejšie sa stávali zápasy s býkmi. Spočiatku sa do boja s býkmi nasadzovali rôzne zdatné plemená, hlavne staré mastify. Tie však dokázali býka za relatívne krátky čas spacifikovať. Preto sa začalo hľadať plemeno, pri ktorom by sa zvýšili šance býka a tým by sa zápas predĺžil. V zápasoch sa presadili psy s krátkou širokou papuľou a výrazným predkusom. To psovi umožňovalo dobre dýchať aj počas zákusu, nozdry boli umiestnené vysoko medzi očami a boli široké. Krv z rany nenatiekla do nosa, ale nazberanou kožou pysku odtekala „ako po žliabku“ na zem. Zápasy si obľúbila ja kráľovná Viktória a pravdepodobne v tomto čase sa začal tvoriť charakteristický typ predchodcu súčastného buldoga. Po čase sa chvalabohu začalo predsa len hľadieť na takéto zápasy ako na barbarstvo, preto sa v niektorých častiach Anglicka zakázali. Oficiálny zákaz platiaci na celých britských ostrovoch ale vstúpil do platnosti až v roku 1835. stena buldog

Po tomto zákaze sa zdalo, že buldog ako plemeno zanikne. Vtedajší buldog sa od dnešného odlišoval hlavne vyššími nohami, dlhšou papuľou, celkovo bol obratnejší a pohyblivejší.  Buldog si aj po zákaze dokázal udržať priaznivcov, ktorý plemeno ďalej chovali a šľachtili. Týmto zanietencom sa podarilo často až do extrému zvýrazniť typické plemenné znaky. Výška sa znížila, telo zmohutnelo, hlava sa zväčšila, papuľa sa ešte viac skrátila a sploštila. Tiež sa zmenila povaha pôvodne veľmi ostrého psa na mierneho dobrosrdečného spoločníka. V roku 1873 plemeno uznal Kennel Club a o dva roky bol založený samostatný chovateľský klub.

 

Charakteristika:

Anglický buldog sa rozšíril hlavne v druhej polovici dvadsiateho storočia, naďalej však patrí medzi málopočetné plemená. Väčšiemu rozšíreniu bránia aj zdravotné problémy. Pôrod komplikuje veľká hlava šteniatok, buldogy majú aj dedičné choroby spôsobené prešľachtením. Anglický buldog je kultové plemeno nezameniteľného vzhľadu, s mohutnou stavbou tela na krátkych nohách. Charakteristická je hlavne masívna hlava s krátkou papuľou.  Buldog nie je náročný  na pohyb, je vhodné ho teda chovať aj v byte. V spánku zvykne chrápať. Vyžaduje si zvýšenú starostlivoť hlavne v horúcich dňoch.  Len málo plemien sa tak radikálne zmenilo v tvare, povahe a fukcii ako buldog.

 

buldogPovaha:

Moderný buldog sa neodlišuje od starého typu len vzhľadom, ale aj povahou. Staré buldogy boli pomerne temperamentné, ostré až agresívne, veľmi ťažko ovládateľné. Dnešné buldogy sú priateľské, flegmatické, dobrácke, prekypujúce láskou k svojmu pánovi. Tolerujú iné psy a k deťom sa správajú veľmi jemne, vraj im dovolia čokoľvek. Na buldoga sa ako na obranára či strážcu netreba spoliehať, aj keď prejavuje tendencie brániť územie a pána. uldog má výbornú povahu a je naozaj skvelím spoločníkom.