Plemená psov    Spracované plemená    Yorkshirský teriér


Yorkshirský teriér

Krajina pôvodu: Veľká Británia
Obdobie vzniku: 19. storočie
Pôvodné využitie: potkaniar
Priemerná dĺžka života: 14 rokov
Výška: 22 - 24 cm
Hmotnosť: 2,5 - 3,1 kg

 

História


Najobľúbenejší teriér na svete pochádza zo západnej oblasti yorkshirského grófstva. Tamojší baníci chceli vyšľachtiť psa na lov potkanov, ktorý bol taký malý, aby ho mohli nosiť vo vrecku. Tiež sú názory, že jeho veľkosť musela byť čo najmenšia, lebo ho používali na pytliacky lov, kde mal za úlohu vyháňať zajacov z úkrytu. Preto pravdepodobne skrížili čiernohnedého teriéra s paysleyským a cleydesdalským teriérom. Kvôli dlhšej srsti bol skrížený s maltezáčikom.

 

Charakteristika

Toto klbko energie je jedným z nadpočetnejších anglických čistokrvných psov. Typický yorkshire je ako dynamo a byľou rozumu v malej schránke, v srdci pravý teriér a prenikavým inteligentným pohľadom.. Rád sa hrá a disponuje takmer nevyčerpateľnou energiou. Nevynechá príležitosť striehnuť pri nejakej diere hlodavca. Hoci pôsobí ako módny doplnok, je verný svojmu pôvodu, je vytrvalý a rozhodný.
Pohľad na srsť yorkshira pred výstavou je nádherný, majitelia investujú veľa námahy, aby vyzerala čo najlepšie. Medzi výstavami býva niekedy „nakrútená“. Domáci miláčik yorkshir vyzerá málokedy ako yorkshir, ktorý vyhráva súťaže. Výhodou psa je že nepĺzne, čiže odpadávajú problémy s chlpmi v byte.
Mnohé yorkshiry od malička rozmaznávajú, preto nemajú príležitosť ukázať svoje prirodzené nadanie učiť sa. Nevhodné kríženie má za následok vznik veľmi nervóznych alebo poddajných psov. Redukovanie veľkosti spôsobuje niekoľko zdravotných problémov, ako chroby Ďasien a sťahovanie priedušnice.

 

Povaha


Yorkshir je typický teriér. S inými psami vychádza dobre, nezľakne sa ani veľkých psov, na nich zúrivo na nich šteká. Na to treba dať pozor, lebo si zrejme neuvedomuje svoju „veľkosť“ a mohol by byť zranený väčším netolerantným psom. Je to energický čulý a inteligentný psík. K rodine je prítulný a prejavuje jej veľkú lásku. Návštevy víta s potešením, pokiaľ mu prejavia svoju náklonnosť. Dá sa relatívne ľahko vycvičiť rôznym kúskom. Je to milý bytoví psík, ktorý prinesie radosť do každej domácnosti.