Plemená psov    Spracované plemená    Maltézky psík (Maltezák, Bichon Maltais)


Maltézky psík (Maltezák, Bichon Maltais)

Krajina pôvodu: stredomorie
Obdobie vzniku: starovek
Pôvodné využitie:  spoločník
Priemerná dĺžka života: 14 - 15 rokov
Výška: 20 - 25 cm
Hmotnosť: 2 - 3 kg

 

História


Pôvod tohto rozkošného plemena siaha do starého Egypta, lebo v jednom z hrobov z obdobia vlády Ramzesa II bola nájdená soška hladkosrstého pinča. Tiež bol spomenutý gréckym zemepiscom Starbonom okolo roku 150 p.n.l.. Za svoje pomenovanie vďačí pravdepodobne ostrovu Malta, kde sa dal ľahko získať od moreplavcov z Egypta. Vraví sa tiež, že na Maltu bol privezený pred 2000 rokmi fenickými obchodníkmi. Môžeme predpokladať, že maltezák je podobný svojim predkom, je ale isté, že bol krížený s inými trpasličími plemenami kvôli úprave postavy a niektorých vzhľadových rysov. Maltézsky psík sa niekedy volal maltézsky teriér.

 

Charakteristika


Je to vtipný, provokujúci a nežný pes so živým temperamentom, je plný šarmu a veľmi závislý na svojom pánovi. Pod vznešeným vzhľadom sa skrýva silné telo, odolné únave. Srsť vyžaduje stálu opateru, nepĺzne. Aj keď už nie je tak v móde ako voľakedy, ostáva jedným z najrozšírenejších plemien izbových psov.
Srsť maltezáka je obzvlášť citlivá vo veku 8 mesiacov života, lebo sa mení štenacia srsť za dospelácku a vtedy môže niečo stratiť na svojom lesku. Je potrebné jej v tomto veku venovať veľkú pozornosť.

 

Povaha


Je to plemeno s dobrou náladou, sladkou povahou, veselé, závislé na svojom pánovi. Maltézky psík je skvelé plemeno k deťom. Má rád výcvik, ale keď ho neabsolvuje, adaptuje sa skvele aj na menej aktívny spôsob života, proste dokonalý maznáčik, ktorého naučíte aj rôznym kúskom ak chcete.