Plemená psov    Spracované plemená    Mopslík


Mopslík

Krajina pôvodu:   Čína
Obdobie vzniku:   starovek
Pôvodné využitie:  spoločník
Dnešné využitie:  spoločník
Priemerná dĺžka života:  13 - 15 rokov
Výška :   25 - 28 cm
Hmotnosť:  6 - 8 kg

 

História:

Predchodca mopsov, alebo mopslíkov boli pravdepodobne miniaturozovaný z mastfov na Ďalekom východe asi pred 2400 rokmi. Boli veľmi obľúbený medzi budhistickými kňazmi. Do Európy sa dostali začiatkom 16. storočia, konkrétne do Holandska. Hneď si získali veľkú obľubu aristokracie a vysokých spoločenksých vrstiev. V 17. až 18. storočí  plemeno mopslík patrilo medzi najobľúbenejšie. Dnes je mops známe plemeno, aj keď nie veľmi časté.

 

Charakteristika:

Mopsy sú mnohým ľudom nesympatické, ale keď si chvíľu zvykáte, milujete ich. Majú svalnaté pevné telo, plochú tvár a pohľad bez jediného mrnutia. Mopsy sú známe ja tým, že neustále vydávajú krochkavé zvuky, fŕkajú a chrápu :-) Mopslík je nenáročný na priestor a pohyb, veľa nebreše. Možno ho chovať aj jednotlivo, ale lepšie mu je vo svorke najlepšie ďalších mopslíkov. Neprekáža mu ani huk. Pri výchove musíte postupovať veľmi jemne, lebo je citlivý a reaguje silno na káravý tón hlasu či trest.

 

Povaha:

Mops je skvelý spoločník, nikdy nie agresívny. K svojmu pánovi a rodine sa správa nežne a je veľmi závbavný. Je ideálnym spoločníkom pre všetky vekové skupiny, vyžaduje neustály fyzický kontakt s pánom. Na druhej strane je tvrdohlavý a neústupný, za každú cenu sa snaží dosiahnuť svoje.