Plemená psov    Spracované plemená    Jack Russel a Parson Jack Russel Terier


Jack Russel a Parson Jack Russel Terier

Krajina pôvodu: Veľká Británia
Obdobie vzniku: 19. storočie
Pôvodné využitie:  durenie, lov na líšky 
Priemerná dĺžka života: 12 rokov
Výška: 28 - 38 cm
Hmotnosť: 5 - 8 kg

 

História


Toto agilné plemeno vyšľachtil poľovník reverend Jack Russel. Mal záujem vyšľachtiť poľovníckeho psa, ktorý by vynikal odvahou a húževnatosťou, nikdy mu nešlo o vzhľad psa. Jedna zo základných požiadaviek na novovznikajúce plemeno bola biela srsť so žltými znakmi.
John Russell sa narodil v Dartmouthte, ako syn duchovného rovnakého mena. Jeho otec, rovnako ako ďalší duchovný, vlastnil svorku loveckých psov a mladý Jack vyrastal v prostredí poľovačiek, od malička bol obklopený psami. Začal školu v Plymouthte, neskôr odišiel do školy Blundell’s v Tivertone. V roku 1814 bo prijatý na Oxford. Oženil sa v roku 1826 a v roku 1832 sa stal rektorom na North Devon Parish of Swymbridge. Tam zostal skoro 50 rokov a poľoval až do konca života.
Počas štúdia na Oxforde kúpil od mliekára sučku foxteriéra Trump. Reverend Davies napísal pamäte o priateľovi Jackovi Russellovi, a zmienil „Trump bolo zviera, aké Russell videl len vo sne.“ Russell prinútil mliekára, aby mu túto krásnu sučku predal a priniesol si ju naspäť do Devonshire, kde jej bolo „predurčené stať sa základom slávnej rasy teriérov.“
Reverend opísal sučku Trump nasledovne: “V prvom rade bola biela s kúskom hnedého pálenia na oboch očiach a ušiach, zatiaľ čo podobné bodky, nie väčšie ako penny, boli na korene chvosta. Srsť mala hrubú, priliehavú na šľachovitom tele, dokonale chrániaca pred mokrom a chladom, nepodobá sa však na hrubú dlhú rovnú srsť Škótskeho teriéra. Nohy mala rovné ako šípy, labky perfektné, rámec tela svedčí o vytrvalosti, veľkosť je podobná ako má dospelá líška.“
 Dnes už sa nedozvieme, ktoré plemená sa presne podieľali na vzniku jacka russella, literatúra však hovorí o greyhoundovi pre dosiahnutie mäkšej srsti, bíglovi pre úpravu uší a bulldog pre upevnenie odvahy. Jack Russel sa stal populárnym plemenom vďaka jeho účinkovaniu vo filem Maska a v seriáli Fraiser.

 

Charakteristika


Parson Jack Russel je agilné inteligentné plemeno, stavané na vytrvalosť a rýchlosť, ktoré treba stále niečím zamestnávať. Jack Russell teriéri sú odpradávna pracovnými psami. Na rozdiel od väčšiny iných plemien sa však dnešný Jack Russell teriér nejviac približuje svojmu pôvodnému základu.
Je treba si uvedomiť, že "jackovia" sú psi loveckí a majú teda silný lovecký inštinkt. Keď sa šteňa dostane do domácnosti, kde žije viac domácich zvierat, akceptuje ich obyčajne bez problémov. Keď raz Jack Russell vyrastie spoločne s papagájmi, fretkami alebo s mačkami, nikdy im neublíži a dokáže sa s nimi aj spriateliť. Ak si však vezmete domov staršieho "jacka", ktorý nemal kontakty s inými domácimi zvieratami, počítajte s tým, že bude vaše ostatné zvieratá pokladať za korisť a bude jednať podľa toho.
Parson Jack Russell je vlastne Jack Russel na dlhších nohách. Plemeno sa vyšľachtilo, aby stačilo koňom na love. Povaha je rovnaká ako u jeho nižšieho brata. Neviem sa dopátrať, ktoré plemeno bolo prvé, ale poďla ofociálnej stránej stránky klubu v Anglicku reverend vyšľachtil Parsona, menší Jack Russell sa objavil medzi svetovými vojnami.
PJR sa uplatnuje skvele pri rôznyhc psích športoch, preto sa aj stáva čoraz populárnejší. Je nesmierne inteeligentný a dokáže sa naučiť takmer čokoľvek, len musíte vedieť ako na to. Pes ponechaný dlhšie o samote môže začať konať deštruktívne.

 

Povaha


Jak Russell je veľý zbojník :-) . Stále neičo rieši, stále potrebuje zamestnanie. Je to non stop pobehujúce sa klbko, ktoré sa chce stále hrať, skákať, hrýzť niečo, rozoberať, aportovať.... Miluje svoju rodinu a vyžaduje neustály kontnakt s jej členmi. Návštevy víta s radosťou, veď prišiel niekto, kto sa sním bude naťahovať a hrať. Stopercentnú poslušnosť od neho nečakajte, jeho silný pud spáchať zbojstvo víťazí, nech robí čo robí. Pri výcviku ho nudí nudné opakovanie a dril, ale je schopný sa naučiť všetko. Jeho vzťah k deťom je skvleý, ale treba dozor dospeláka, aby nechtiac pri jašení neškrabol alebo nehryzol.