Home    Hygiena psa

DiamondFashion.sk

Hygiena psa

Správna hygiena je samozreme aj u psa veľmi dôležitá a netreba ju podceňovať. Správnou hygienou predídete mnohým problémom, ako sú zápaly, výtoky z uší alebo očí.

 

Kartáčovanie

 

Aby si srsť psa uchovala leska a kvalitu, musí byť pravidelne kartáčovaná. U bytových mestských psov sa vyžaduje častejšie ako u vonkajších psov z dediny, lebo v srsti je viac nečistôt. Krátku srsť stačí kartáčovať 1x týždenne, dlhú srsť čo najčastejšie, aj každý deň. V dobe pĺznutia vyčesávajte srsť aj niekoľko krát denne. K pĺznutiu dochádza na jar a na jeseň u psov žijúcich vonku, u mestských bytových psov nie je pĺznutie pravidelné, dochádza k nemu aj 4 – 5 x ročne.

 

Kúpanie psa

 

Psa, ktorý žije na dvore je treba kúpať tak 3-4 krát ročne, psa v byte asi každé dva mesiace.

 

Starostlivosť o uši

 

baset a usiUši potrebujú poriadnu starostlivosť, hlavne previsnuté, nakoľko sú náchylnejšie na parazitov a infekcie. Raz za čas nožnicami s guľatou špičkou vystrihajte chlpy na vnútornom zvukovode, dajte ale pozor aby ste psíkovi nejako neublížili. Uši očistite tampónom, na ktorom je tekutina vyrábaná presne k tomuto účelu. Vstreknite trochu tohto oleja na dno zvukovodu a masírujte okolie ušného otvoru. Pes zatrepe hlavou a uvoľní tak rozpustené sekréty. Nakoniec uši vysušte handričkou.

 

Starostlivosť o oči

 

Raz za týždeň očistite obvod oka vychladnutou prevarenou vodou, alebo harmančekovým odvarom, ktorý je nanesený na vatovom tampóne. Ak trpí váš pes výtokom z oči, musíte sa mu venovať denne. Ak slzí nadmerne a znečistuje srsť, poradte sa s veterinárom.

 

 

Starostlivosť o chrup

 

citienie psich zubovZubný kameň u psov zvyšuje nebezpečenstvo obnaženia korienkov a infekcií ďasien. Pravidelne psovi čistite zuby prípravkom na to určeným, roztokom jedlej sódy, alebo brúsnou pastou. Vonkajšiu aj vnútornú stranu zubov môžete čistiť aj polkou citrónu. Pokiaľ aj napriek vašej snahe veľmi páchne psovi z tlamy, vyhľadajte veterinára.

 

 

 

Starostlivosť o pazúre

 

Psy, ktoré žijú v byte si nemajú šancu dokonale pazúre obrúsiť, preto je nutné im ich strihať. Ide o relatívne chúlostivý zákrok, tak nechajte veterinára, nech vás to naučí.