Home    Prečo psi jedia hovná? (a ďalšie otázky, na ktoré ste sa hanbili opýtať)

DiamondFashion.sk

Prečo psi jedia hovná? (a ďalšie otázky, na ktoré ste sa hanbili opýtať)

Jasné že máme radi našich chlpáčov, ale buďme úprimní, niekedy môžu byť vyslovene nechutní. Od jedenia hovien, očuchávania si zadkov, až po páchnuci dych. Zisťoval som, prečo to psi robia.

 

1. Prečo si psy ovoniavajú zadky?ovoniavanie zadku


Ovoniavanie zadku je prirodzené a prijateľné správanie psa, je to ako u náš potrasenie rukou. Vo psom svete je toto akceptovateľný pozdrav. Psy sú schopné z takéhoto ovonania zistiť vek, pohlavie, zdravotný stav a dokonca sociálne postavenie psa.

„Keď jeden pes privonia k drujhému, cítia hierarchiu vo svorke,“ hovorí certifikovaný behaviorista Colleen Demling. "Je to ako keď niekto vojde do miestnosti a môžete vyvodiť určité závery z jeho reči tela a prejavu, vrátane spoločenského postavenia."

„Ak ide o naozaj dominantného psa, a cíti že ten druhý vonia nevhodne, môže byť agresívny,“ tvrdí Demling. „Niekedy sú psy pri ovoniavaní rozpačitý, nevedia čo sa bude diať a sú v oťakávaní že sa udeje niečo zlé. Niektorí psi to nemajú radi, jednoducho lebo sa narušuje ich osobný priestor.“


"Nechať psa tento rituálny pozdrav vykonať je správne, normálne a vhodné,“ hovorí Demling, "snažiť sa tomu zabrániť niekedy môže zvíšiť agresivitu. Každý pozdrav by mal majiteľ psa ustáť pokojne, kludne, na voľnom, vodítku s chválou pre psa, ked sa zachová pekne."

Hoci ovoniavanie zadkov je pre psov normálny typ komunikácie, niekedy si myslia, že takto môžu komunikovať aj s ludmi.
„Pre nich je to rovnaký koncept,“ tvrdí Demling, „myslia si, - Keď sa pozdravím so psom ovonaním, zadku, môžem takto ovoniavať aj ľudí na zadku alebo v rozkroku a samozrejme nevedia, ze je to iné“

Cvičte svojho psa aby to nerobil, je to naozaj nepríjemné.

 

pes moci2. Preco psy ocikávajú veci?

 

Niekedy sa ľudia zamýšlajú, prečo pes zdvíha nohu, keď močí. Je to pre to, aby psi svoj „odkaz“ dostali čo možno najvyššie.Hrajú sa na väčšie psy. Ak váš pes neustále ťahá a napína vodítko, aby všetko oňuchal a očúral, nie ste v tom sami. Močenie na veci je pre psov inštiktívne a je to ako odkaz na nástenke „Bol som tu“. Psi si takto značkujú svoje teritórium.


Niekedy sa vám iste stalo, že dva psy sa striedali a močili na rovnakí misto jeden zas druhým, dookola. To znamená, že vravia „Ja som tu tiež a som väčší pes ako ty!“, snažia sa dočúrať čo možno najvyššie.

 

Niekedy sa stáva, že pes už nemá žiaden moč v zásobe, no aj tak sa tvári, že značkuje. Je to jednoducho inštiktívne, majú to vštepené.

 

Podľa Deminga, z tréningovej perspektívy by sme nemali nechať psa močiť viac ako tri krát počas prechádzky. Viac zastávok zvyšuje teritoriálnu agresivitu, pretože pes si myslí že vlastní každý strom.

 

3. Prečo psy na seba skáču, akoby sa chceli páriť?

 

Niekotrím psom je často jedno, keď na nich ďalší pes skáče zo zadu, no takéto skákanie by malo byť zastavované, aby sa predičlo potenciálnej bitke medzi psami. Niektorí príčkari robia chybu, keď takéto správanie považujú za sexuálne motivované, ide pritom o prejav sociálnej dominancie. Takéto naskakovanie zo zadu by ste nemali svojim psom dovolovať, aby sa nezvyšovalo zbytočné napätie.

Takto sa chovajú psy, ktoré sú neisté. Dominantné psy sa o takéto prejavy nikdy nepokúšajú, naopak sú v takej situácii cool. Áno, niekedy sa stane že ten spodný pes je kľudný a kašle na to, ale aj tak to zakazujte. Ten vrchný nabudúce nemusí natrafiť na takého pohoďáka a môže sa to skončiť všeliako.

 

4. Prečo psy jedia hovná?pes je hovno

 

Táto téma vyvoláva množstvo dohadov a diskusií. Bohužiaľ neexistuje jasná odpoveť na túto zapeklitú a jednu z najzložitejších otázok ľudstva. :-D. Pojednanie výkalov (hovien) sa technicky nazýva „coprophagia“. Hoci máme pár vysvetlení, prečo to robia králiky, slony, gorily a dokonca aj mačky, u psov je tento dôvod nejasný.


Nemáme žiadne vedecké štúdie (asi si nikto netrúfa), ale jeden z najpravdepodobnejších dôvodov na požieranie hovien jevyplnenie nutričného deficitu, ako je chýbajúce železo, minerál či vitamín. Ďalšie názory tvrdia, že psy to robia od hladu, keď sú na diéte. Tretia najbežnejšia teória tvrdí, že to psy majú jednoducho vštepené a robia to intuitívne na základe zdedeného genofondu svojich divokých predkov.

Mačacie výkaly vyzerajú pre psov obzvlášť lákavo, mňamka hamka. Asi kôli väčšej rozmanitosti, pretože to chutí asi rovnako, ako jedlo, ktoré mačky žerú. Ale osobne to nemôžem potvrdiť. Keď vy áno, dajte mi vedieť.

Aj keď nepoznáme dôvody, prečo to psy robia, jedna vec je istá. Nedovoľte mu to. Je tu mnoho rizík a najväščím sú parazity, niektoré sa môžu preniesť aj na človeka (aj bez toho aby jedol hovná).

 

5. Prečo majú psy smradľavý dych

 

Veľa psíčkarov akceptuje smrad z úst ako niečo normálne, ako fakt, že psom proste smrdí z tlám. V skutočnosti páchne psom z úst kôli určitému stupňu zubných chorôb, alebo infekcii.


Je zarážajúce, že až 90 percent psov má nejaký stupeň zubnej infekcie už v jednom roku života. Zubné ochorenia je s veľkým predstihom zravotný problém číslo jedna, diagnostikovaný u malých zvierart. Čím menšie zviera, tým vyššia pravdepodobnosť. Choroba zubov začína ako zápal dasien a nemala by byť ignorovaná. Včastná diagnóza a liečba je veľmi dôležitá, aby sa zabránilo šíreniu choroby.


Niektorí ľudia si myslia, že je to len zápal ďasien, že to nie je problém, no zápal dasien je tichý zabijak, ktorá pomaličky vášho psa ničí.
Najvačší problém je nedostatok ústenj hygieny u psov. Psí zubári a veterinári tvrdia, že by sme sa mali starať o chrup psa rovnako ako o ten svoj. S menšími psami chodte k zubárovi aspoň raz za rok, u väčších plemien aspoň raz za dva roky.

 

6. Prečo sa psy váľajú v hovnách?


Ako povedzme si úprimne, existuje len málo vecí nechutnejších, ako keď sa pes vyváľa vo výkaloch. Keď sa vám to stane na normálnom venčení, tak je to síce hnusné, ale proste sa otočíte a so zapchatým nosom a nadávkami bežíte domov a dúfate, že keď budete vystupovať z výťahu, nebude naň práve čakať váš sused, lebo...strašný smrad.

 

Raz sa mi ale stalo, že sme šli s kolegami na opekačku. Ja som šiel na bicykli spolu s mojim JRT. Bolo to celkom dosť kilometrov a okamžitý návrat domov nebol varianta. Tešil som sa ako ich zoznámim s mojim super psom, velmi spoločenským a hravím, veď poznáte JRT. Ako náhle sme sa tam dorazilii, je jasné čo urobil ten moj pes ako prvé. Vbehol do akéhosi kríka a tam našiel to, čo tam zanechal nejaký človek čo nevzdržal. A z tých kríkov už aj trielil zoznamovať sa smojimi kolgami, od radosti skákal a behal okolo. Tie výkali z neho ešte opadávali...no mega hnusné. Viete si predstaviť ako trápne som sa cítil. Pobral som minerálky a nažil som sa ho umyť, no len som sa celý zahovnil..


V skutočnosti robia psy inštiktívne, aj tento neduh zdedili od svojich predkov. Ide o to, že maskujú svoj pach a pri love ich korisť ťažšie zacíti. Ďalšia teória hovorí, že čím výraznejšie pes páchne, tým je dominantnejší.
 


Naši skvelý štvornohý priatelia majú svoje chyby, no mi im to radi odpustíme, lebo sú skvelí.