Home    Pes ako detektor rakoviny

DiamondFashion.sk

Pes ako detektor rakoviny

Štúdia vykonaná výskumným týmom z nemocnice Schillerhoehe v Nemecku potvrdzuje, že pes je schopný spoľahlivo detekovať rakovinu pľúc. Rakovina pľúc je druhou najčastejšou rakovinou u mužov a žian v Európe s viac ako 340 000 úmrtiami ročne. Na svete je to najčastejšia rakovina vôbec.

 

pes rakovinaTúto chorobu nesprevádzajú žiadne výrazné príznaky a jej včastné odhalenie je často dielom náhody. Súčastné metódy odhaľovania tejto rakoviny sú nespoľahlivé. Vedci skúšajú pracovať so vzduchom, ktorý vydychujú chorý pacienti. Táto metóda je založená na identifikácii prchavých organických látok, ktoré sú spojené s prítovnosťou rakoviny. Na túto detekciu bolo vyvynutách množstvo prístrojov, ale aj tak je detekcia veľmi obtiažna. Pacienti nesmú pred testom fajčiť ani jesť a vyhodnocovanie trvá veľmi dlho a navyše je tu veľké riziko odchýlky. Vzhľadom k tomu je naozaj tento druh rakoviny veľmi ťažko včas identifikovateľný.

 

Nova štúdia sa snaží zistiť, či cvičený pes je schopný zacítiť tieto organické látky v dychu chorých, a to aj za prítomnosti rušivých vplyvov ako cigaretový dym a lebo lieky. Výskumníci pracovali so skupinou 220 dobrovoľníkov, ktorú tvorili pacienti s karcinómom pľúc, pacienti s chronickou obštrkukčnou chorobou pľúc (ChOChP) a zdraví ľudia. Výskumníci vykonali sériu testov, či psy sú schopné spoľahlivo detekovať rakovinu pľúc v porovnaní so zdravími ľudmi a ľudmi s ChOChP.

 

Psy úspešne detekovali 71 vzoriek s rakovinou pľúc zo 100 možných. Tiež správne rozpoznali 372 vzoriek zdravých ľudí z 400 možných. Tieto výsledky potvrdzujú prítomnosť stabilnej zložky pri rakovnie pľúc, ktorá je nezávislá na inej chorobe pľúc, či prítomnosti potravín a liekov alebo tabakového dymu.
 

Author štúdie, Thorsten Walles povedal: “V dychu pacientov s rakovinou pľúc sa nacházcha špecifická zložka, ktorá ho odlišuje od dychu ostatných ľudí a psí čuch túto zložku dokáže detekovať už vo veľmi rannom štádiu choroby. Naše výsledky potvrdili prítomnosť tejto špecifickej zložky a to je veľký krok v diagnotike tejto rakoviny, ale stále je potrebné presne identifikovať látky pozorované vo vydychovanom vzduchu pacientov. Škoda že psy nám nevedia povedať, akú látku to cítia." 

 

zdroj: www.sciencedaily.com