Home    Análne žľazy psov - tŕň v päte

DiamondFashion.sk

Análne žľazy psov - tŕň v päte

Slovné spojenie análne žľazy, či análne vačky, pozná pravdepodobne kazdý psíčkar . Ide o nepríjemnú chúlostivú záležitosť, ktorú ale treba riešiť a častokrát sa na ňu zabúda. Potom vznikajú problémy.

Keďže prevencia je omnoho lepšia a lacnejšia ako liečba, povedzme si niečo o análnych žľazách, naučme sa niečo z tejto zapeklitej problematiky.

Análne vačky zhromažďujú sekrét viacerých žliaz. Sú umiestnené vedľa konečníka a ústia na hranici vonkajšieho a vnútorného prostredia. Ak by ste si predstavili konečník psa ako ciferník, análne žľazy ústia približne na číslach 8 a 4. Vačky sa naplňovaním zväčšujú asi do veľkosti fazuľky, oriešku, ba až vlašského orechu, a to aj u malých plemien. Pri stolici psa sa malé množstvo zapáchajúcej tekutiny dostane von, čo má veľký význam pri sociálnych vzťahoch psov. Veľa zvierat má podobné análne žľazy. U psov je ale problém v tom, že ich vyústenie je ďaleko dlhšie a užšie ako napríklad u mačiek. Preto sú psy viac náchylné na problémy týchto žliaz.

 

 

Príznaky sankovanie psa pri analnych zlazach

Na vašom psovi môžete ľahko spozorovať, že má problém s vačkami :

 

 

Niekedy sa mu podarí tlakom časť vačkov vytlačiť, ale potrebuje jednoznačne aj vašu pomoc. Sekrét vo vačkoch silne zapácha, nechádza sa v ňom tekutina rôznych farieb (závisí na zápale). Sú v ňom aj baktérie a krv.

 

Problémy

Pri preplnení  análnych žliaz sa dá sekrét ľahko odstrániť, stačí tlakom pôsobiť na ritný otvor. Poproste vášho veterinára, nech vám ukáže ako na to. U niektorých psov to netreba urobiť celý život, u iných sa naplnia trebárs aj za týždeň. Závisí to od jedinca.

 

Pri zápale ide častejšie o jednostranný proces, ktorý vzniká pri upchaní vývodu vačku.  Väčšinou sa upchá len jedna žľaza. V tomto mieste dochádza k zdureniu. Niekedy môže vačok v dôsledku upchatia aj prasknúť a tekutina si nájde inú cestu.

 

Pri chronickom zápale sa striedajú obdobia problémov a pokoja. Problémy sú ale menej výrazné, ale vyžadujú si pravidelnú starostlivosť a dozor.

 

Prevencia

V prvom rade je dobré o análnych žľazách vedieť, nakoľko človek ich nemá. Ak ste schopný v okolí ritného otvoru nahmatať valčekovité teliesko, análna žľaza je pripravená na vytlačenie. Je lepšie, keď v takomto prípade navštívite veterinára. Ten vám jednak ukáže ako správne análne žľazy vyprázdniť, ale aj posúdi sekrét, či je v poriadku. Ten môže mať rôzne farby (hnedá, žltá, béžová, smotanová...) a zápach. Tiež môže odhadnúť, ako sa žľazy budú správať do budúcna, či sa jedná o jednorázový zápal, alebo majú tendenciu sa plniť častejšie.


Sami sa ale nesnažte pravidelne psíkovi vytláčať análne žľazy, nakoľko sú tvorené elastickým tkanivom a hladkým svalstvom. Pokiaľ je na nich vyvýjaný pravidelný tlak, tak sa samovyprázdňovacia schopnosť vytráca, tak isto sa zvýši sekrécia. Výnimka je samozrejme pri psoch, pri ktorých vám vytláčanie  váš veterinár odporučil. Pri vážnych prípadoch a častých problémoch sa môžu análne žľazy jednoducho chirurgicky odstrániť.

 

analne zlazy