Home    Aký pes je vhodný pre alergika?

DiamondFashion.sk

Aký pes je vhodný pre alergika?

V poslednom období rapídne stúpa počet alergikov. Podľa odborníkov je alergická až tretina populácie SR, hlavne deti. Rodiny s alergikom často krát automaticky zamietnu zadováženie si psíka. Existujú ale plemená psov, ktoré sú hypolalergénne. Hypoalergénne znamená, že produkujú menej alegrénov ako o

Významné alegrény produkované psom sú proteíny, ktoré nájdeme v psích slinách a srsti.  Rozhodujúcimi faktormi sú veľkosť psa, typ srsti, ale aj štekaovsť psa. Psi s prístupom k prírode donesú do domu aj ďalšie alergény ako napríklad peľ.

 

alergia pes

 

Veľkosť psa je dôležitá viacerých hľadísk:

 

Typ srsti je veľmi dôležitým faktorom na hypoalergicitu. Rozlišujeme plemená, ktoré majú normálnu srť ktorá pĺzne, ďalej pelmená s tzv. „vlasami“, ktoré je treba strihať a opadáva len málo. Posledné sú bezsrsté plemená. Zoznam hypoalergénnych psov nájdete v zozname dole.

 

Nadmerné štekanie prispieva k zvýšenému rozptylu alergénov do vzduchu. Je známe, že menšie plemená štekajú viac ako veľké. Preto sa stáva, že maličké ale štekavé plemeno vyvolá  silnejšiu alergickú reakciu ako veľké plemeno.

 
Vedci zistili, že časté kúpanie psa (2x do týždňa) výrazne znižuje alergický vplyv, nakoľko sa zo srsti vyplavujú alergény. Na druhej strane sa neodporúča psa často kúpať. Odporúča sa časté čistenie domácnosti, vysávanie za použitia vzduchových filtrov. 

 

Ideálny pes pre alergika je malé plemno, ktoré je skôr kľudné a neštekavé. Ideálne bezsrsté, alebo s nepĺznucím kožuchom.

 

Zoznam hypoalergénnych psov:yorkshire

Nepĺznuce plemená:
Yorkshireský teriér
Maltézsky psík
Pudle
Bichon
Bedlingtonský teriér
Kerrský modrý teriér
White west highland teriér
Jemnosrstý pšenčný teriér
Tibetský teriér
Coton de tulear
Bolonský psík
Írsky vodná španiel
Portugalský vodný pes
Lhasa apso
Havanský psík
Poľský nižinný ovčiak
Puli
Skye teriér
Welsh teriér

 

Bezsrsté plemená:
Mexický naháč
Činsky naháč
Peruánsky naháč
Americký bezsrstý teriér

 

Ostatné vhodné plemená:
Bradáče
Opičí pinč
Borderský teriér
Flámsky buviér
Carin teriér
Čivava (krátkosrstá)
Papilón
Samojed
Ši-cu
Španielský vodný pes
Tibetský teriér

 

zdroj:
http://www.sciencedaily.com/articles/h/hypoallergenic.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Hypoallergenic