Plemená psov    Spracované plemená    Zlatý retriver


Zlatý retriver

Krajina pôvodu:   Škótsko
Obdobie vzniku:   19. storočie
Pôvodné využitie:  poľovný pes
Dnešné využitie:  spoločník, služobný pes
Priemerná dĺžka života:  12-14 rokov
Výška : 

 56 - 61 cm (fena)
 51 - 56 cm (pes) 

Hmotnosť:  27 - 36 kg

 

História:

Za otca zlatého retirievera sa pokladá lord Tweedmouth, ktorý pochádzal zo Škótkej vysočiny a žil v 19. storočí. Chcel vyšľachtiť dobrého poľovníckeho psa, ktorý by mal atrktívny vzhľad. Lorl skrížil Flat-Coated retrievera (plochosrstý retriever )s dnes už vyhynutým tweedským vodným španielom. Neskôr sa dochovu zapojil aj írsky seter. Plemeno bolo uznané britským kennel klubom v roku 1903, jeho názov - zlatý retrever - bol prijatý až v roku 1920. 

 

Charakteristika:

Zlatého retrievera nechovajte na reťazi, alebo v klietke. Má totiž jemnú povahu a potrebuje úzky kontakt s rodinou. Pokiaľ nemá dostatočnú interakciu s ľuďmi, je možné, že bude nervózny, hryzavý, jednoducho sa to prejaví na jeho povahe. Môže sa chovať deštruktívne, pokiaľ nemá denný kontakt s pánom a nemá dostatok cvičenia a pohybu. Retriever má viacero talentov. Napríklad na poľovníctvo, hlavne sledovanie a prinášanie, na agility, cvičenie trikov. Má jemý čuch, preto sa používa na vyhľadávanie narkotík. Je to skvelý plavec, miluje vodu. Tiež sa využíva ako vodiaci pes.
 

Povaha: 

Zlatý retriever je milý, inteligentný pes s veľkým šarmom. Dá sa ľahko cvičiť a je skvelý k deťom, je mimoriande obľúbeným rodinným psom. Je výborný v súťažiach a jeho výcvik je príjemným zážitkom. Retriever je mimoriadne priateľský k ostatným ľudom, ako aj k iným psom. Nemá takmer žiadne strážne inštinkty a preto nie je vhodný na stráženie.