Plemená psov    Spracované plemená    Welsh springer spaniel


Welsh springer spaniel

Krajina pôvodu:   Veľká Británia 
Obdobie vzniku:   15. storočie
Pôvodné využitie:  sliedič
Dnešné využitie:  poľovný pes, spoločník
Priemerná dĺžka života:  12 - 14 rokov
Výška :   46 - 48 cm
Hmotnosť:  19 - 25 kg

 

História:

Podľa legendy prvé zmienky o WSS pochádzajú už z 15. storočia. Či je to už pravda  alebo nie, faktom je, že celú skupinu španielov, do ktorej WSS patrí, môžeme označiť za najstarších psov, ktorí sú známi človeku. V časoch keď sa nepoužívala strelná zbraň, lovná zver a vtáctvo nebolo chytané len do pascí (slučiek), ale tiež so sieťami. Pes naviedol vtáky alebo lovnú zver oproti skupine lovcov. Lovci už čakali pripavení so svojimi sieťami  a chytali do týchto sietí túto zver. Niekedy v nej skončili aj psy. Preto sa vtedy welshe volali aj „starter“.Skutočná história Welsh Springer pravdepodobne začína s Corrinom, ktorý sa narodil v 1893 a úspešne víťazil v na výstavách s ostanými druhmi športových španielov. Jeho chovateľom bol Colonelom Blandy-Jenkinsom z Lhanharan (Anglicko) a majiteľom bol pán Williams. Napriek tomu, že Corrin bol zaregistrovaný ako Welsh Cocker. Toto bola aj prvá chovatelská stanica. Po tomto meste sa pomenovali aj malé škvrny, ktoré  dodnes sa u welshov dedia a malo by ich mať každé narodené šteňa welsh sprinter španiela. Táto bodka sa volá Lhanharanská bodka. Je to typický znak welshov. Postupne sa z Walesu vo Veľkej Británii sa toto plemeno rozšírilo do celého sveta. 

Welsh sa v Anglicku, aj v ostatných krajinách používal a používa na poľovné účely. Dnes sa však už vďaka svojej skvelej povahe stáva aj spoločenským plemenom. Každý welsh má ale vlohu na lov a sliedenie, ktorá sa môže a nemusí rozvíjať. 

 

Charakteristika:

Welsh springer spaniel je stredne veľký pes, s inteligentným výrazom a skvelým temperamentom. Welsh je veselý a odvážny pes, ktorý potrebuje veľa pohybu, ale aj prítomnosť svojho pána. Temperamentný charakter, perleťovo biela a červená srsť, akurátny vrast a celkový vzhľad charakterizujú Welsh Springer španiela a preto niet divu, že je toľkými ľuďmi v mnohých krajinách považovaný za jedného z najatraktívnejších psov na svete.

 

Povaha:

Welsh springer spaniel je veľmi milý, priateľský pes, v  povahe nemá žiadne známky agresie a bojovnosti. Je to spoločenský  a pomerne ľahko cviteľný pes. Miluje svojho pána nehynúcou láskou a hovorí sa, že keď si raz kúpite welsha, už nikdy viac nebudete chcieť žiadne iné plemeno.

 

Páči sa vám toto prekrásne plemeno? Kliknite si http://www.minebea.sk/   a dozviete sa o ňom viac.

Text a foto: Oľga Borošová