Plemená psov    Spracované plemená    Veľký bradáč


Veľký bradáč

Krajina pôvodu:   Nemecko 
Obdobie vzniku:   začiatok 19. storočia
Pôvodné využitie:  poľovný pes
Dnešné využitie:  pracovný pes, spoločník
Priemerná dĺžka života:  12 - 14 rokov
Výška :   60 - 70 cm
Hmotnosť:  60 - 70 kg

 

História:

Veľký bradáč bol vyšľachtený v stredoveku v Bavorsku, kde ho používali honci dobytka. K jeho predkom patrí pravdepodobne drsnosrstý pinč, ktorý bol svojho času rozšírený v okolí Mníchova. Toto plemeno nazývali aj mníchovský, ruský alebo aj medvedí bradáč. Po prvýkrát bol veľký bradáč vystavovaný na mníchovskej výstave v roku 1909. V roku 1925 bol bradáč oficiálne uznaný v dvoch farebných variantách – čisto čierna a korenie a soľ. Kvôli svojej bystrej povahe, tvrdosti a vernosti bol klasifikovaný ako všestranné plemeno. Pre jeho výborné schopnosti rýchlo sa cvičiť ho začala využívať polícia. Počas prvej a druhej svetovej vojny pracoval v armáde a takmer vymizol. Niekoľkým chovateľom sa podarilo toto plemeno našťastie zachrániť. V sedemdesiatych rokoch bol veľký bradáč dovezený do Spojených štátov, kde sa stal veľmi populárnym plemenom. V dnešnej dobe je vyhľadávaným spoločenským psom a dobrým strážnikom. 

 

Charakteristika:

Srsť veľkého bradáča je drsná a hustá. Je to nenáročné zviera na ubytovanie, môže byť chovaný celoročne vonku. Pod dobrým vedením je veľmi učenlivým a poslušným psom so všestranným využitím. U nás sa bradáč veľký používa ako spoločník, ochranca majetku, v strážnych službách, na športovú kynológiu, výcvik psov (stopa, poslušnosť, obrana). Môže skladať aj najvyššie skúšky z výkonu a zúčastňovať sa na všetkých súťažiach. Väčšinou sa v dobrej kondícii dožíva vysokého veku. 

 

Povaha:

Je to mimoriadne inteligentné, učenlivé a nebojácne plemeno. Veľký bradáč je krásny a temperamentný pes. Nevyhnutne potrebuje pohyb, určite nie je vhodný do bytu. Jeho temperament a tvrdohlavá povaha, musia byť ovládané skúseným chovateľom, ktorý je schopný vnútiť mu svoju vôľu. Ak sa tak nestane tieto rozmarné psy si zvyknú robiť, čo sa im zachce. Pri dobrom vedení je však veľký bradáč príjemným spoločníkom, živým, inteligentným psom, milujúcim hru a deti. Veľmi oddane až žiarlivo zbožňuje svojho pána. Vytvára si s ním veľmi silný vzťah a stáva sa jeho oddaným  služobníkom a ochrancom, ktorý je schopný vycítiť majiteľovu momentálnu náladu. Voči iným psom môže byť agresívny.