Plemená psov    Spracované plemená    Tosa Inu


Tosa Inu

Krajina pôvodu:   Japonsko
Obdobie vzniku:   
Pôvodné využitie:  bojový pes
Dnešné využitie:  strážca, obranár
Priemerná dĺžka života:  12 rokov
Výška : 

pes min.  65 cm
fena min. 55 cm

Hmotnosť:  40 - 70 kg

 

História:

Tosa inu je veľké dogovité plemeno , ktoré pochádza z Japonska. Vzniklo krížením japonských bojových psov s plemenami dovezenými v druhej polovici 19. storočia do Japonska (dogy, mastifi, buldogy, pointer, bernardíny, bloodhound, nemecké stavače).  V Japonsku organizovali zápasy psov už od 14. storočia, najväčšiu popularitu ale získali v 19. storočí na ostrove Šikoku v katastri Tosa, kde ich organizovali samuraji. Psie zápasy v Japonsku a v Európe či USA sa ale líšia. V Japonsku skôr pripomínajú zápasy sumo, snažili sa druhého psa pretlačiť, dostať na lopatky. Ak náhodou prišlo k zraneniu niektorého psa, zápas bol okamžite ukončený.  Pes, ktorý prejavil snahu uhryznúť toho druhého bol automaticky diskvalifikovaný, podobne pes ktorý na začiatku štekal na súpera. Prehral pes, ktorý zakňučal alebo inak prejavil strach, či odstúpil od súpera na viac ako tri kroky. Na zápasy sa používali výlučne psy, do chovu boli zaraďované sučky po úspešných bojovníkoch. Pôvodné tosy boli menšie ako dnešné, vážili okolo 30 - 32 kg.  V Japonsku sa psie zápasy nesmú organizovať od roku 1908, s obľubou sa dodnes tajne poriadajú a najvyhľadávanejšie na japonský štýl boja sú práve tosy. Zápasnícke psy sa delia do troch veľkostných kategórií (40 kg, 55 kg, 70 kg). Psy zápasia spravidla v dvojdňových turnajoch. Úspešné psy získavajú rôzne tituly, ako zápasníci sumo. Počas druhej svetovej veojny pleno zaznamenalo veľké straty a hrozil mu zánik, no podarilo sa chov zachrániť. V sedemdesiatich rokochs a prvé psy dostali do USA, neskôr i do Európy.

 

Charakteristika:

Pre plemeno je charakteristický dimorfizmus. V Japonsku sa tosy používajú aj ako policajné psy, využívajú ich na hľadanie drog, výbušnín, zbraní, tiež je to spoľahlivý sprievodný pes.  Tosa nemá prehnané nároky na pohyb, nepotrebuje veľmi dlhé prechádzky. Vyžaduje si ale denne pozornosť a od malička dôslednú výchovu. Majitelia by sa mali vyvarovať tvrdých trestov. Reaguje aj na zvýšený hlas pána, lebo je na neho silno naviazané. Tvrdé zaobchádzanie by mohlo pokaziť povahu tohto psa.

 

Povaha:

Pôvodné tosa inu boli húževnaté bojovné a odolné psy. Krížením plemeno získalo ľahkú cvičiteľnosť, ovládateľnosť a poslušnosť. Tosa je pokojná a trpezlivá. Dokáže byť dobrým, poddajným a milým psom, uplatňuje sa aj u canisterapii.  Majú silne vyvinutý ochranný pud, ktorý sa prejaví v prípade ohrozenia pána alebo rodiny. Aj keď sa u nás tosa na psie zápasy dlho nevyužíva, bojovnícky pud v nej stále drieme, aj keď bitky s inými psami nevyhľadáva. Je ale potrebné, aby chovatelia dávali pozor, aby ostatné agresívne psy tosu nevyprovokovali k bitke, lebo bude zle. Tosa na útok reaguje veľmi razantne, a ak prevládne krv vmiešaných plemien, nebude bojovať len telom.