Plemená psov    Spracované plemená    Thajský ridgeback (Mah Thai, Thai ridgback)


Thajský ridgeback (Mah Thai, Thai ridgback)

Krajina pôvodu: Thajsko
Obdobie vzniku: stredovek
Pôvodné využitie: poľovný a strážny pes 
Priemerná dĺžka života: 12 - 13 rokov
Výška: 58 - 66 cm
Hmotnosť: 23 - 34 kg

 

História

 

Thajský ridgeback je v našich končinách pomerne neznámy. Prvé zmienky o ňom sú staré asi 370 rokov. Je to plemeno, ktoré sa po stáročia chovalo len v Thajsku, len pred nedávnom tohto psa objavil chovateľ Jack Sterling, ktorý niekoľo týchto psov vyviezol do Kalifornie. V roku 1990 podal Japan Kennel Club žiadosť o uznanie plemena "Thai Ridgeback Dog" a v roku 1993 bol spísaný jeho prný štandard.

 

Charakteristika

 

Thaiský ridgeback je klasickým príkladom skríženia psa špicovitého typu s primitývnym psom. Plemeno je čité, nakoľko sa nemalo možnosť krížiť s plemenami zo západu, bolo izolované v Thajsku. Tieto psy boli využívané na ťahanie vozíkov, na poľovačky a tiež na stráženie. Thajský ridgeback je dobre vyvinuté, svalnaté plemeno, je to pes aktívny a tvrdý so skvelými skokanskými schopnosťami. Na chrbte má pásik srsti, ktorý rastie v opačnom smere ako ostatná srsť, čo by malo byť zreteľne viditeľné.

 

Povaha

 

Povahovo sa thajský ridgeback líši od rodézskeho ridgebacka. Kým rodézsky ridgeback je spoločenský, vyrovnaný, kľudný a pri love viazaný na vodcu, thajský ridgeback je voči ľuďom veľmi nedôverčivý a plachý, no v lese je z neho suverénny, nekompromisný a obávaný lovec na vlastnú päsť, pričom korisť spravidla usmrcuje.