Plemená psov    Spracované plemená    Skajteriér


Skajteriér

Krajina pôvodu:   Škótsko 
Obdobie vzniku:   17. storočie
Pôvodné využitie:  lovecký pes
Dnešné využitie:  spoločník
Priemerná dĺžka života:  12 rokov
Výška :   25 - 26 cm, dĺžka tela nad 100 cm
Hmotnosť:  10 - 12 kg

 

História:

Skajteriér bol vyšľachtený v 17. storočí, krajina pôvodu je Škótsko. Jeho meno je odvodené od ostrovu Skye, kde žili jeho predkovia. Pochádza z staroanglických a škótskych teriérov. Jeho pôvodnou úlohou bol lov, a to predovšetkým vydier a jazvecov, avšak pre svoju obľubu na anglickom dvore, a to i u samotnej kráľovnej Viktórie, sa rozšíril aj ako spoločenské plemeno. K jeho zušľachteniu prispel španiel, ktorý s ním bol cielene krížený. Dnes je Skye teriér obľúbený a je chovaný na celom svete, predovšetkým v európskych krajinách, USA, Kanade a Rusku. Dnes je prevažne chovaný ako rodinný pes, ktorý je ideálny pre mestské prostredie. 

 

Charakteristika:

Skajteriér je známy tým, že voči iným ľudom je odmeraný a chová sa rezervovane. Nekamaráti sa s každým. Pokiaľ má dobrú socializáciu, nie je nepriateľský k návšteve, ale ani nestojí o to, aby ho každý hladkal. S ostatnými psami vychádza dobre, ale niekedy sa chová dominantne k psom rovnakého pohlavia. Pokiaľ sa v útlom veku zoznámi s mačkami, alebo aj inými domácimi zvieratami, nemá s nimi problém.

Skajteriér má krásnu srsť a jej údržba nie je tak náročná, ako by sa mohlo zdať. Stačí ju raz - dvakrát týždenne prečesať, na hlave a chrbáte sa musí deliť na cestičku.


Vychovávať skajteriéra je potrebné dôsledne, avšak na základe vzájomného rešpektu, mal by mať priestor pre vlastnú iniciatívu. Skajteriér má priemernú potrebu pohybu. Má rad akékoľvek vychádzky, ale keď nevyjde čas, tak nevyvádza a chová sa doma kľudne.
 

Povaha:

Skajteriér by sa dal charakterizovať ako charakterný, vyrovnaný a dôstojný pes. Je veľmi prispôsobivý a cíti sa dobre v meste j na dedine. Je veľmi ostražitý a odvážny, ale nie je zbytočne uštekaný. Je veľmi verný a prítulný k členom rodiny, niekedy má sklon stať sa psom jedného pána.