Plemená psov    Spracované plemená    Pudel


Pudel

Krajina pôvodu:   Francúzko, Nemecko, Rusko
Obdobie vzniku:   16. storočie
Pôvodné využitie:  aportér z vody
Dnešné využitie:  spoločník
Priemerná dĺžka života:  12 - 15 rokov
Výška : 

toy       - pod 28 cm
malý    - 28 - 38 cm
stredný - 35 - 45 cm
veľký    - 45 - 58 cm 

Hmotnosť: rôzne

 

História:

Slovo pudel v ľuďoch, ktorý ho nikdy nevlastnili a nepoznali, typicky vzbudzuje pocit, že ide o zhýčkaných psov, miláčikov s bizarnými strihmi srsti...v skratke, pudel žiaľ upútava viac svojím zjavom, ako vysokou inteligenciou a bohatou minulosťou. Ale vždy to takto nebolo.Pudle majú za sebou pestrú  históriu. Je to poľovník, bojovník z frontu, cirkusant, športovec, ale aj slávny spoločenský pes. Pudel je majster všetkých remesiel a jeden z najlepších spoločníkov človeka. Len pred nedávnom sa zmenila ich reputácia v očiach verejnosti.

S pudlami, alebo ich predkami sa stretávame od dávnych čias, pravdepodobne už v antických časoch. Pudel bo pôvodne šľachtený ako vodný pes, mal aportovať  zastrelené vtáky z vody.  Jeho pôvod nie je celkom jasný. Jedna teória vraví, že pochádza z ázijských pastierskych psov, ktoré sa na západ dostali s germánskymi kmeňmi (Góti, Ostrogóti), takže sa niekedy  považuje za nemeckého vodného psa.  Slovo pudel pochádza pravdepodobne z nemčiny, kde voľne preložené znamená „čliapať sa vo vode“.  Ďalšia teória vraví, že pudla priviezli na naše územie africký barbari zo severu, alebo že ho priviedli Portugalci v 8. storočí z arabských krajín. To je aj dôvod, prečo veríme, že más spoločných predkov s portugalským vodným psom.  
Pôvodne sa pudle chovali v troch veľkostiach – toy, mini a štandard.  Počas histórie pudlov volali aj „rukávový psi“, lebo šľachtičné si nimi ohrievali ruky v rukávnikoch.  Pudle boli na francúzskom dvore obľúbené, lebo ich strihali do rôznych podôb, farbili a zdobili im srsť. 
Počas storočí si pudliu inteligenciu a osobnosť všimli aj kočovný cigáni, ktorý si ich veľmi obľúbili. Cestovali po krajine a predvádzali ľudom triky, ktoré ich naučili. Postupne sa z toho stala populárna pouličná šou. Zmienky o takýchto predstaveniach nachádzame veľmi často. Pudle sa využívali aj v cirkusoch, lebo sú ľahko cvičiteľné a inteligentné. 
V 50. Rokoch minulého storočia sa stal pudel jedným z najobľúbenejších psov, čo využili niektorý podnikavci a začali pudlov množiť na kvantitu bez ohľadu na kvalitu. Tak došlo k prešľachteniu a vzniku rôznych zdravotných problémov.

 

Charakteristika:

Pudel je podľa rebríčka inteligencie psov na druhom mieste, čo svedčí o tom, že jeho povesť hlúpeho maznáčika je ozaj neopodstatnená. Dnes je pudel hlavne spoločenským psom. V rukách poľovníka sa ale stáva skvelým loveckým psom, v rukách správneho cvičiteľa napríklad skvelým športovým psom. Pudla máme dnes vo štyroch veľkostných rázoch – veľký, stredný, malý a hračkový (toy). Veľký pudel sa nazývaj aj kráľovský. Panuje názor, že stredný pudel je zo všetkých rázov najzdravší, sú dlhoveké. Všetky pudle sa vyznačujú tým, že ich skučeravená srsť nepĺzne, treba sa o ňu starať a pravidelne ju strihať. Najznámejšie strihy sú leví, holandský, baraní a šteňací. Tolerované su farby biela, čierna, hnedá a apricot (marhuľová). Pudel je vhodný do bytu aj domu.  Je inteligentný a učenlivý, veľmi priľne k svojmu pánovi.

 

Povaha:

Pudel je veľmi múdry inteligentný pes, ktorý miluje pohyb a veľkú interakciu so svojím pánom, ku ktorému veľmi priľne.  Je ľahko cvičiteľnýa vhodný napríklad na agility, flyball, dog dancing a podobne. K deťom má dobrý vzťah. Je však vhodnejší k väčším, lebo niekedy mu môže vadiť hrubosť a hluk malých detí. Je vhodný k aktívnym ľudom, ale o jeho prispôsobivosti svedčí aj to, že ho často majú dôchodci.