Plemená psov    Spracované plemená    Labradorský retriever


Labradorský retriever

Krajina pôvodu: Veľká Británia
Obdobie vzniku: 19. storočie
Pôvodné využitie:  poľovný pes 
Priemerná dĺžka života: 12 - 14 rokov
Výška: 54 - 57 cm
Hmotnosť: 25 - 34 kg

 

História


Labrador je potomkom „psa zo St. John´s“, ktorý žil v 18. storočí na ostrove Newfundland. Používali ho lovci rýb na vyťahovanie sietí z ľadovej vody.. Do Veľkej Británie prišiel spolu s obchodníkmi s rybami v roku 1820 a rýchlo vzbudil záujem niekoľkých aristokratických panstiev z oblasti Dorset a títo sa začali venovať jeho chovu a výcviku pre prinášanie zvery. Určite bol skrížený s pointrom, čo mu pomohlo sa v tomto zdokonaliť. V roku 1903 bolo plemeno uznané Kennel klubom, prvý raz ha labradorom nazval v roku 1887 Earl z Malmesbury.

 

Charkteristika


Labrador je elegantné silné plemeno, sympatické a pevné. Preslávil sa svojou mnohostrannosťou. Prináša inštinktívne a bez váhania sa vrhne aj do najstudenšej vody. Je vyrovnaný a dokáže vytrvalo sledovať zver. Má vinikajúci čuch, čo ho predurčuje pre prácu u políciu, hlavne pri hľadaní drog. Tento mierny a múdry pes nemá konkurenciu, pokiaľ ide o sprevádzanie slepých. Je jedným z najobľúbenejších plemien v USA, Veľkej Británii, Francúzku, ale i u nás. Niektoré jedince trpia poruchami zraku a artritídou kĺbov. Je potrebná správna vyvážená strava, aby netrpel obezitou.

 

Povaha


Labrador je verný a oddaný pes, takisto veľký priateľ detí. Je krotký a mimoriadne spoľahlivý. Hodí sa viac na vidiek ako do mesta.