Plemená psov    Spracované plemená    Írsky vlkodav


Írsky vlkodav

Krajina pôvodu:   Írsko 
Obdobie vzniku:   stredovek
Pôvodné využitie:  lov na vlky
Dnešné využitie:  spoločník, strážca
Priemerná dĺžka života:  11 rokov
Výška : 

 pes  - 79 cm
 fena - 71 cm

Hmotnosť:  40 - 55 kg

 

História:

Írsky vlkodav bol predmetom obdivu od čias vpádu Rimanov na Britské ostrovy. Toto monumentálne plemeno je bezpochyby podtomkom starej írskej rasy. Je ospevovaný v mnohých legendách a povestiach. Írske vlkodavy sa dávali ako kráľovské dary, čo sa tak veľmi rozšírilo, že Oliver Cromwel musel zakázať vývoz tohto psa z Veľkej Británie. Po dlhé stáročia bol využívaný na lov vlkov, ale s ich úbytkom ubúdalo aj vlkodavov. Niektorý chovatelia, hlavne kapitán Graham, plemeno zachránili skrížením posledných jednicov s deerhoundami a asi aj s nemeckými dogami. 

 

Charakteristika:

Toto plemeno je najvyššie plemeo spomedzi všetkých psov. Najvyššie psy tohoto plemena dosahujú výšku až 90 cm. Írsky vlkodav má obrovskú silu a nevídanú odvahu. Dnes už nie je loveckým psom, ale uplatnil sa pri strážení a ak je tak cvičený, môže byť veľmi nebezpečný. Aj keď vyzerá že sa nikam neponáhľa, je schopný ubehnúť za krátky čas obrovskú vzdialenosť.
Vzhľadom na jeho veľkosť je nevyhnutná správna strava, hlaven v štenacom veku. Tiež si zaslúži veľa pohybu.
Vlkodav sa považuje za írskeho národného psa, tiež sa označuje ako vlčí pes, alebo írsky chrt.

 

Povaha:

Aj napriek svojej veľkosti má nežnú, dobrosrdečnú a priateľskú povahu. Svojmu pánovi je nesmierne oddaný, je veľmi poslušný. Írsky vlkodav je spoľahlivý a vľúdny, dá sa zveriť aj deťom