Plemená psov    Spracované plemená    Francúzsky buldog


Francúzsky buldog

Krajina pôvodu:   Francúzko
Obdobie vzniku:   17. storočie
Pôvodné využitie:  spoločník, ničenie hlodavcov
Dnešné využitie:  spoločník
Priemerná dĺžka života:  12 rokov
Výška :   
Hmotnosť:  8 - 13 kg

 

História:

Francúzky buldoček pochádza z Francúzska, ale jeho korene sú v Anglicku.   Pochádza epirienského a rímskeho molosa. Je príbuzný s predchodcami anglického buldoga, s alanskými psami stredoveku a s veľkými a malými francúzskymi dogami. Do Francúzska sa dostal s chudobnými robotníkmi, ktorí tu hľadali prácu, a usadili sa v okolí Paríža. Pôvodne tento francúzky bldoček robil spoločnosť drobným remeselníkom, obľúbený bol u mäsiarov, tkáčov a kočišov, a bol využívaný ku ničeniu hlodavcov v robotníckych štvrtiach, kde títo ľudia žili. V druhej polovici 19. storočia bol krížený s inými plemenami, pravdepodobne s niektorými teriérmi, ale aj francúzskymi dogami. 
O tomto šľachtení neexistujú žiadne záznamy. Vďaka svojej povahe a zaujímavému vzhľadu sa tento pes stal skoro obľúbeným spoločníkom aj ľudí z vyšších kruhov. Prvá plemenná kniha francúzskeho buldočka je datovaná rokom 1885, ako samostatné plemeno bol uznaný v roku 1898, keď bol taktiež stanovený jeho prvý chovný štandard, ktorý bol počas neskorších rokov ešte niekoľkokrát upravovaný.  

 

Charakteristika:

Francúzky buldoček má sklon chovať sa dominantne k ostatným psom, nie je to však pravidlo. S domácimi zvieratami nemá problémy, pokiaľ sa s nimi zoznámi v nižšom veku. Väčšina týchto psov má rado ľudí a návštevy nadšene víta.  Jeho srsť ani kožné záhyby nepotrebujú prílišnú opateru. Jeho výchova nie je zložitá. Je inteligentný a učí sa veľmi rýchlo, zvlášť keď sa cvičí s dobrou náladou. Aj tak vás ale dokáže pomotať svojím rozkošným výrazom, dôslednosť je preto na mieste. Citlivo vníma intonáciu hlasu.
Francúzky buldoček je dnes chovaný výlučne ako spoločenský pes. Rád behá a vyvádza, ale na dlhé prechádzky veľmi nie je.
 

 

Povaha:

Francúzky buldoček je chrakterný, extrovertný, veselý a hravý pes so zmyslom pre humor. Je veľmiinteligentný a dokáže vytrvalo ísť za svojím, keď si niečo zaumieni. Aj keď je odvážny, búrlivý a telesne veľmi tvrdý, má citlivú dušu. Hneď vycíti náladu ktorá panuje doma tvrdé slová si berie k srdcu. Je veľmi prítulný a nerád zostáva sám. Život v kotci nie je pre neho. Patrí do rodiny a chce byť jej súčasťou. Francúzky buldoček je žiarlivý, keď jeho pán venuje pozornosť niekomu inému. Šteká len v nebezpečenstve, takže ak zašteká, venujte tomu pozornosť, cíti niečo nekalé. Väčšina jedincov má dobrý vzťah k deťom.