Plemená psov    Spracované plemená    Dalmatínsky pes (Dalmatínec, Dalmatinac)


Dalmatínsky pes (Dalmatínec, Dalmatinac)

Krajina pôvodu: balkán, India
Obdobie vzniku: starovek
Pôvodné využitie:  lov, sprievodca kočov
Priemerná dĺžka života: 12 - 14 rokov
Výška: 50 - 61 cm
Hmotnosť: 23 - 25 kg

 

História

Pôvod tohto elegantného plemena nie je úplne jasný. Je nesporné, že ide o veľmi staré plemeno. Už v hrobkách starých Egypťanov sa objavujú takto bodkovaný psy, ale s postavou chrta. Je možné, že sú to predkovia dalmatínca. Podľa najpravdepodobnejšej teórie pochádza z bengálskeho duriča, ten už vyhynul. Za svoje pomenovanie vďačí pravdepodobne tomu, že bol chovaný v Dalmácii (Chorvátsko), aj keď pochádza z Indie. Pôvodne sa používal aj pri love ako durič a farbiar, ale je známy hlavne ako doprovod kočov všetkého druhu, preto sa mu hovorilo aj „kočiarový pes“. Má totiž výborný vťah ku koňom. Tým je unikátom medzi všetkými plemenami. Neúnavne klusal medzi kolesami koča, alebo pri ňom. Tiež uvoľňoval cestu koču v meste a obývaných častiach, chránil cestujúcich pred lupičmi. Vlastniť dalmatína patrilo v minulom storočí v Anglicku k štandardu gentelmana a južanských boháčov v USA. V USA pracovali tieto psy v hasičskom zbore, využívali sa na vedenie koní, ktoré ťahali hasičské zariadenie, bol súčasťou hasičskej posádky. Tiež sa stal aj maskotom tejto inštitúcie.

 

Charakteristika


Dalmatínec je v dnešnej dobe chovaný ako spoločník, majitelia ho niekedy využívajú aj na psie športy. Je inteligentný a učenlivý. Niektorý poľovníci v ňom prebúdzajú poľovnícky talent, avšak v SR sa nedajú s dalmatíncom robiť lovecké skúšky, takže poľovníci chodia na skúšky o zahraničia. Má skvelý vzťah ku koňom, takže je často krát aj psom jazdcov na koňoch, je použiteľný ako sprievod a strážca koní. Sučky dalmatína sú mimoriadne plodné. Šteniatkám sa škvrny začínajú ukazovať až v 12 dni života, najprv sú biele.

 

Povaha


Dalmatínec je inteligentný a učenlivý pes s veľkou výdržou, preto sa hodí pre aktívnych ľudí. Tiež je vhodným psom k deťom. Dalmatín ma povesť „hlúpeho psa“, ale to úplne neprávom. Je naozaj veľmi učenlivý a inteligentný, v rebríčku inteligencie pracovných psov je na 39. mieste. Niekedy pravda trpí na tzv. „úmyselnú hluchotu“, keď je hluchý k príkazom. Toto sa ale dá dôsledným výcvikom zlomiť. Je vhodný hlavne na cvičenie poľovnícke.