Plemená psov    Spracované plemená    Čínsky chocholatý pes


Čínsky chocholatý pes

Krajina pôvodu:   Čína/Afrika
Obdobie vzniku:   stredovek
Pôvodné využitie:  spoločník
Dnešné využitie:  spoločník
Priemerná dĺžka života:  12 - 13 rokov
Výška :   23 - 33 cm
Hmotnosť:  2 - 2,5 kg

 

História:

Čínsky chocholatý pes má podobnosti s bezsrstými africkýmu plemenami, preto môžu byť tieto psy vo vzdialenom príbuzenstve. Napriek tomu, že plmeno sa nazýva čínsky chocholatý pes, nikde nie je zmienka, že bol naozaj vyšľachtený v Číne. Naopak, niektoré fakty naznačujú, že bezsrsté psy sa vyvinuli v Afrike a do Ázie ich priviezli až obchodníci.

 

Charakteristika:

Z genetického hľadiska vyplýva, že tieto psy sa nedajú šľachtiť veľmi úspešne, pretože zvyčajne majú rôzne problémy, ako deformácie chrupu a pazúrov. Čínske chocholaté psy majú gén pre nahotu ako aj pre osrstenie, teda aj keď sa spária dva bezsrsté psy, môže vzniknúť aj pes plne osrstený. Plen osrstené psy sa nazývajú labutienky. Šľachtenie bezsrstých psov spolu s labutienkami, ktoré sú zdravšie, zabezpečuje pokračovanie tohto neobyčajného plemena. Naháči majú vnútornú teplotu ako ostatné psy, teplota na koži však dosahuje až 40 °C. Preto sú naháče veľmi príjemné na dotyk a pohladnie, dokonca sa využívajú aj ako milé prítulné „výhrevné teleso“.

 

Povaha:

Čínsky chocholatý pes je živým milým stvorením. Nikdy nie je agresívny, je veľmi maznavý a priateľský. K deťom sa správa priateľsky, ale musia ho rešpektovať.  Čo sa výchovy týka, pri tomto plemenie s ňou nie je problém, lebo je to pes rozumný a učenlivý.