Plemená psov    Spracované plemená    Carin teriér


Carin teriér

Krajina pôvodu:   Škótsko
Obdobie vzniku:   stredovek
Pôvodné využitie:  lovecký pes, vydry
Dnešné využitie:  lovec, spoločník
Priemerná dĺžka života:  12 - 14 rokov
Výška :   23 - 20 cm
Hmotnosť:  6,5 - 8,5 kg 

 

História:

Svoje meno dostal pravdepodobne po kamenných alebo skalnatých pahorkoch (cairn), ktoré sa v jeho domovine nachádzajú na mnohých miestach. Vyšľachtili ho robotníci na západných náhorných plošinách Škótska  používali ho na ničenie škodlivej zveri.

 

Charakteristika plemena:

 Je to malý, dobre svalnatý pes súmernej stavby tela. Rovný chrbát má mierne dlhý. Predné, mierne smerom von vykrútené labky má dlhšie ako zadné. Chvost má krátky, nikdy sa neohýba na chrbát. Lebku má širokú, nosová tvár je silná. Čeľusť je veľmi silná. Špicaté uši stoja smerom nahor. Ďaleko osadené oči sú strednej veľkosti, farbu majú tmavohnedú alebo čiernu. Uši a nosová časť tváre majú tmavší odtieň. Tento psík potrebuje denne okolo dvoch hodín pohybu. Je vhodný hlavne ku deťom alebo starším ľuďom.

 

Povaha:

Sú to aktívne a pohyblivé psíky, ktoré sa tešia zo života. Sú inteligentné, rýchlo sa učia. Je  pomerne nenáročný, nie je vyberavý, dobre sa prispôsobuje rôznym okolnostiam držania. Či ho už chováte ako poľovného psíka alebo domáceho maznáčika. V byte a záhrade sa cíti dobre.