Plemená psov    Spracované plemená    Cane Corso


Cane Corso

Krajina pôvodu:   Taliansko
Obdobie vzniku:   zač. 18. stor.
Pôvodné využitie:  lov, pasenie, stráženie
Dnešné využitie:  strážca, spoločník
Priemerná dĺžka života:  12 - 14 rokov
Výška :  psy 62 - 68 cm
feny 58 - 64 cm
Hmotnosť: psy 45 - 50 kg
feny 38 - 45 kg

 

 

História:

Cane corso v preklade znamená pes k ochrane majetku.  Cane Corso je priamym potomkom starých rímskych molosov. Boli to psy bojujúce v arénach s ostatnými zvieratami a neskôr ich začali využívať aj na križiackých výpravách. Plemeno sa aj neskôr používalo ako vojnové, lovecké, pastierske (zháňanie dobytka) a strážne. Neskôr toto plemeno takmer úplne zaniklo, obnovené bolo v roku 1974, v tomto roku sa Cane corso objavilo na svojej prvej výstave. V roku 1984 talianska kynologická organizácia (ENCI) uznala ako štrnáste talianske národné plemeno. V roku 1987 bol schválený štandard FCI. Od roku 2006 je Cane corso medzinárodne uznaným plemenom. Na Slovensko sa prvá jedince doviezli až v roku 1993 a dodnes plemeno nemá slovenský názov. Nakoniec ani taliansky chovatelia nevedia presne určiť pôvod slova corso. Pravdepodobne je to odvodené od slova "kortos", čo znamená dvor. Ďalší lingvisti slovo corso odsvodzujú od slova "cohors", čo znamená ochranca, strážca. Mnohý si myslia, že ide o juhotalianske slovo "corso", znamné silný, hrubý, smelý.

 

Charakteristika:

Cane corso je pes strednej až veľkej veľkosti, robustný, silný a svalnatý, veľmi elegantný. Pri dobrom vedení veľmi poslušný a ľahko ovládateľný, absolútne rešpektujúci svojho pána a jeho rodinu. U nás sa Cane corso používa ako veľmi dobrý strážca majetku a oddaný spoločník. Napriek svojej inteligencii sanehodí pre nskúsených chovateľov. Vyžaduej od malička dôslednú trpezlivú výchovu zohľadnujúcu jeho povahu a osobnosť.

 

Povaha:

Pre plemeno sú charakteristické vlastnosti ako vernosť, poslušnosť, vytrvalosť a odvaha, ktoré boli pestované celé storočia. Úplne prirodzene ochraňuje majetok a svojho pána. Ak je dobre vychovaný bezdôvodne nie je agresívny. V prípade nebezpečenstva je však schopný zaútočiť a brániť sa spôsobom nekompromisným. Neupozornuje na seba zbytočným štekaním, keď ale zlodej prekoná prekážku, napr. plot, cane corso to rázne vyrieši. Obľúbenosť plemena v súčastnosti stále rastie, najmä pre neprekonateľnú lásku k svojmu pánovi a rodine. Je to veľmi oddaný pes, ktorý miluje deti a stáva sa ich verným priateľom a strážcom.