Plemená psov    Spracované plemená    Bretónsky španiel (Brittany)


Bretónsky španiel (Brittany)

Krajina pôvodu: britská kolónia vo Francúzsku
Obdobie vzniku: cca 1800
Pôvodné využitie:  poľovný pes 
Priemerná dĺžka života: 12 rokov
Výška: 47 – 50 cm
Hmotnosť: 13  – 15 kg

 

Toto plemeno je v Európe známe už niekoľko storočí, prvý krát bolo vystavované v roku 1900 v Paríži. Úlohou psa je sledovať vystavovať a prinášať zver, primárne je šľachtené na lov vtákov. Je to dobrý bežec a dobre sa cíti aj vo vode. V niektorých krajinách je klasifikovaný ako španiel, pripomína ale malého setra, pracuje skôr ako seter alebo pointer. Farba srsti môže byť tmavohnedá či oranžová s bielou, alebo jantárová v kombinácii s bielou. Niektoré psy sa rodia s prirodzene krátkym chvostom, iné s dlhým.

 

Brittany rozdeľujeme na „francúzskeho“ a „amerického“. Francúzsky Brittany sa približuje skôr k španielom, je troch menší od „američana“.

 

Povaha: Je to dobre stavaný, kompaktný živý pes, inteligentný a prítulný. Je tak isto dobrým rodinným psom, ako pracantom na poľovačke. Je treba sa mu ale venovať, potrebuje veľa pohybu. Má veľa energie, potrebuje si ju vybiť. Pokiaľ je rodinným miláčikom a nevenujete pozornosť výcviku, alebo mu nedoprajete dostatok pohybu, môže sa prejavovať ako neurotik, má sklony k deštruktívnemu správaniu. Je ale skvelý domáci pes, pokiaľ mu doprajete denný fyzický aj psychický tréning, perfektnú socializáciu a základný výcvik s poslušnosťou.