Plemená psov    Spracované plemená    Bradatá kólia


Bradatá kólia

Krajina pôvodu:   Veľká Británia
Obdobie vzniku:   16. storočie
Pôvodné využitie:  ovčiarsky pes
Dnešné využitie:  spoločník, ovčiarsky pes
Priemerná dĺžka života:  12 - 13 rokov
Výška :   51 - 56 cm
Hmotnosť:  18 - 27 kg

 

História:

Bradaté kólie mali za predkov poľské ovčiaky a škótske ovčiaky. Pôvodne bola využívaná pre prácu so stádom oviec na Škótskej vysočine. V roku 1891 John Thomason Grey v knihe „Dog of Scotland“ popísal psy pochádzajúce pravdepodobne z oblasti Peebleshire, kde boli najkvalitnejsšie chovy. Prvý voľnejší štandard plemena vzniko v roku 1897, ale organizovaný čistokrvný chov sa začal až po roku 1912, keď si chovatelia bradatých kólií založili klub „Bearded Collie Club“ a zverejnili prvý oficiálny štandard. Spočiatku sa zamerali hlavne na pracovné vlastnosti a schopnosti psa, preto sa bradatá kólia vystavovala len zriedka. Až koncom 20. rokov sa plemeno presadilo aj na výstavách, a to hlavne špičkové psy z chovateľskej stanice „Balmacneil“ patriacej Cameron Millerovej.

Počas 2. svetovej vojny tento pes takmer vymizol. Až v roku 1950 sa podarilo britskej chovateľke Olivii Wilsonovej získať prvý vrh psov, ako ich poznáme dnes. Do chovu sa podľa neoverených informácií primiešal aj bobtail. V roku 1955 vznikol nový klub chovateľov bradatej kólie a o štyri roky neskôr plemeno uznal Kennel klub. U nás je toto plemeno skôr ojedinelé, ale po dovezení na americký kontinent sa tam kólia hneď rozšírila. Od tej doby sa toto plemeno neustále vyvíja. 

 

Charakteristika: 

Bradatá kólia získala na stráňach s ovcami istú samostatnosť, orientáciu a schopnosť vycítiť nebezpečenstvo. Tiež má vyvinutý zmysel strážneho psa a využíva ho s rozvahou. Pod bohatým kožuchom skrýva štíhle telo obdĺžníkového rámca.Dnes tento ovčiak vymenil život na pastvinách za život v rodine, skvelo sa adaptoval. Je to kólia, teda dobre poslúcha a je prístupná výcviku. Dobre si počína aj v psích športoch, hlavne v agility. Tento pes je dobre stavaný a teší sa skvelému zdraviu. Táto kólia je teraz v móde, tak ostáva dúfať, že plemeno neutrpí prešľachtením, ako sa zvykne často stávať. Napriek svojej veľkosti je nenáročná na množstvo potravy. Naopak, kožuch vyžaduje veľkú a pravidelnú opateru. Pokiaľ sa toto zanedbá, v srsti sa vytvoria nerozmotateľné uzly a je nutný zásah odborníka. Tento zásah je nepríjemný pre psa a drahý pre majiteľa.

 

Povaha:

Bearded Collie je vyrovnaný, temperamentný pes, ktorý rád prejavuje radosť. Nie je hlučný a žije sa s ním celkom ľahko. Môžeme kľudne povedať, že je to nežný tvor, ktorý miluje deti. Netreba sa báť nechať ho s nimi osamote. Je družný, dobre vychádza so psami aj mačkami. Je veľmi dobrým spoločníkom, miluje pohyb. Je nedôverčivý voči cudzím ľuďom.