Plemená psov    Spracované plemená    Bordeauxská doga


Bordeauxská doga

Krajina pôvodu:   Francúzsko
Obdobie vzniku:   stredovek
Pôvodné využitie:  lovecký pes
Dnešné využitie:  spoločník, ochrnaca
Priemerná dĺžka života:  12 - 14 rokov
Výška :   58 - 68 cm
Hmotnosť:  45-50 kg 

 

 

História plemena:

Boreauxská doga je starobylé francúzke plemeno, ktoré je priamym potomkom molosoidných psov zo starého Ríma.  Podľa v minulosti veľmi slávneho veterinára Piera Mégnina doga z Bordeaux pochádza z Alanov, silných molossoidov,  ktorí sprevádzali Alainov, Indo-Európsky národ usadený medzi  Uralom  a Kaukazom. Tieto dogy boli používané v stredoveku na francúzkych panstvách pri love na  diviaky, vlkov a medveďov.  Tak isto boli používané na hnanie stád a počas vojny tieto stáda strážili.  Neskôr sa uplatňovali ako bojové psy v psích zápasoch. V 20. Storočí popularita plemena mierne opadla, ale v dnešnej dobe sa zdá, že plemeo získava opäť záujem verejnosti. To, že toto plemeno nikdy nebolo príliš rozšírené je vlastne jeho výhodou, pretože ostalo čistým molosom bez nepriaznivých vplyvov.

 

Charakteristika plemena: 

Tento pes nevyžaduje toľko cičenia a pozornosti ako by sa mohlo zdať. Bude spokojný, ked s ním niekoľko krát denne pôjdete na prechádzku a dovolíte sa mu krátko vybehať. Je potrebné si uvedomiť, že vo veku 6 mesiacov, kedy vyzerá ako veľký pes je ešte stále šteňa a príliš veľa cvičenia a drilu môže viesť k zdravotným problémom s kĺbami a kosťami vneskoršom živote.

 

Povaha plemena: 

Bordeauxské dogy sú  veľmi inteligentné psy ktoré ľahko priľnú k svojmu pánovi. Musia byt trénované v kľudným a vyrovnaným  spôsobom. Bordeauxká doga je pes, ktorý potrebuje úzky kontakt s rodinou. Nie sú vhodné do domov, kde by boli dlho vystavené samote, lebo to považujú za trest.  Keď je potrebné, ochraňujú svoju rodinu a teritórium. K detom sú veľmi pozorné a bez problémov akceptujú aj ďalších rodinných miláčikov, pokiaľ sa s nimi zoznámia už ako šteniatka. Sú veľmi kľudné a napríklad v aute dokážu kľudne trpezlivo cestovať aj dlhší čas.