Plemená psov    Spracované plemená    Baset


Baset

Krajina pôvodu: stredná Afrika
Obdobie vzniku: starovek
Pôvodné využitie:  poľovný pes 
Priemerná dĺžka života: 12 rokov
Výška: 41 – 43 cm
Hmotnosť: 9 – 11 kg

 

História


Baset pochádza z Francúzka, vznikol v 16. storočí, Shakespeare vo svojom diele Sen noci Svätojánskej podáva mimoriadne presný opis. Pochádza z artéskeho baseta, čo je vlastne typ bladhaunda. Jeho meno je odvodené od slova bas – nízky. Prvý baseti dovezení do USA koncom 19. storočia sa po americkom vyšľachtení stali najslávnejšími z luxusných výstavných psov.

Charakteristika


Baset je znamenitým poľovným psom. Dlhé ovisnuté uši mu pomáhajú pri zachytení stopy, hlavne ráno za rosy. Loví vo svorkách a je skvelý v hustom poraste. Baset sa rád pohybuje aj v blatistých poliach, jeho hladká krátka srsť sa dá ľahko očistiť. Dnešné basety, ktoré sa zúčastňujú na pretekoch majú tenšie kosti, trošku dlhšie nohy a plytší hrudník. Typický baset je zavalitý, dlhý a nízky. Má hlboký hlas a šteká veľmi melodicky.

Povaha

Baset býva často tvrdohlavý, ale zvyčajne milý a mierny pes, nikdy agresívny. Má skvelý vzťah k deťom, hlavne pokiaľ sa s nimi dostatočne stýkal ako šteniatko. Treba ale rešpektovať jeho nárok na nerušený odpočinok. Treba ale pri výchove zvoliť jednoznačne autoritatívny prístup.

 

baset  baset