Plemená psov    Spracované plemená    Basendži (Basenji)


Basendži (Basenji)

 

 

Krajina pôvodu: stredná Afrika
Obdobie vzniku: starovek
Pôvodné využitie:  poľovný pes 
Priemerná dĺžka života: 12 rokov
Výška: 41 – 43 cm
Hmotnosť: 9 – 11 kg

História:


Jeho pôvod je nejasný, ale psy podobné basendžimu sú vyobrazené na egyptských maľbách v Cheopsovej pyramíde. Tieto psy boli používané africkými kmeňmi na lov. Na krku mali zavesený zvonček, lebo stopuje potichu, lovci potrebovali vedieť jeho polohu. Dnešný basendži je potomkom psov, ktoré doviezli zo Zairu v 30. rokoch minulého storočia.

Plemeno sa vyvinulo v teplom podnebnom pásme. Svetlohnedá farba sa mu umožňovala dobre maskovať, zatiaľ čo biele sfarbenie na hrudi a labkách mu pomáha regulovať teplo. Chov basendži zahájila v Anglicku v roku 1937 Olívia Burnová, ktorá ich niekoľko získala od konských Pygmejov. Ďalšou chovateľkou, ktorá sa podieľala na chove tohto plemena bola slečna Tudorová, ktorá so svojou fenkou Amatangazi zo Sudánu podstatne ovplyvnila chov basendži v Anglicku.

U nás zatiaľ nie je chov basendži príliš rozšírený, ale plemeno si získava stále väčšiu obľubu. Je to pôvodné plemeno, jeho domestikácia je iba teraz v začiatkoch.

 

 

Charakteristika:


Je nehlučný, nešteká, skôr zavíja clivým hlasom, podobne ako vlkovité šelmy. S nimi má spoločné aj jedno háranie v roku, pričom ostatné plemená majú háranie 2x v roku. Je učenlivý, ale rád sa túla.

 

Basenji running