Plemená psov    Spracované plemená    Argentínska doga


Argentínska doga

Krajina pôvodu:   Argentína
Obdobie vzniku:   20. roky 20. storočia
Pôvodné využitie:  poľovný pes
Dnešné využitie:  poľovný pes, strážca, spoločník
Priemerná dĺžka života:  11 - 12 rokov
Výška :   61 - 69 cm
Hmotnosť:  36 - 45 kg

 

História:

Argentínska doga vznikla v prvej polovici minulého storočia. Na jej plemenitbe sa vraj podielalo až 10 plemien psov. Plemeno začal šľachtiť mladý, len 18 ročný Antonio Nores Martinez. S otcom a bratom chodievali na poľovačky na jaguáre a diviaky a neboli spokojný s poľovnými vlastnosťami svojich psov. Boli málo odvážne, vytrvalé a nevynikali ani čuchom. Rozhodol sa teda, že vyšľachtí nové plemeno a postavil ho na cordóbskej doge. Na začiatku mal Martinez 10 sučiek cordóbskej dogy a pripúšťal ich s rôznimi plemenami, vždy s nejakým zámerom. Boxer mal pridať živosť a lásku k ľuďom, nemecká dogavzrast, buldog pevnú a širokú hruď, írsky vlkodav majestátnosť a lovecký inštinkt, biely bulteriér okrem farby aj bojovnosť a odvahu, odolnosť voči bolesti, pyrenejský mastin kompaktné a silné telo, anglický mastin mohutnosť a silu, bordóska doga silu v čelustiach a pointer výborný čuch. Martinez už v roku 1928 vypracoval predbežný štandard.  Jednotlivé plemená zaraďoval do chovu postupne podľa toho, aké vlastnosti chcel upevniť, alebo potlačiť. Martinéz bol s výsledkami spokojný až v roku 1947, keď jeho prestavy spĺňal dostatočný počet vyrovnaných jedincov, a tak pre plemeno vytvoril nový štandard.  O 9 rokov neskôr sa Martinéz, už ako uznávaný lekár a univerzitný profesor, zranil na poľovačke a zomrel. V jeho práci pokračoval jeho mladší brat Augustín.  Ako uznávaný právnik propagoval svoje psy v Argentíne, ale i v zahraničí. Dosiahjol vyrovnané plemeno.  Na jar v roku  1973 bolo plemeno uznané FCI. Plemeno sa zapáčilo aj organizátorom psích zápasov, takže sa používala aj pri tomto nešťastnom "športe"

 

Charakteristika:

Argentínska doga bola vyšľachtená ako poľovnícky pes, aj dnes ju ešte v Argentíne na poľovačky používajú ako duriča na diviaka. Dogy vo svorke, 4 až 6 psov, ticho prenasledujú stopu s nízkym nosom. Po dosiahnutí korisť pevným záhryzom držia na mieste, kým nepríde lovec. Ten koriť usmrtí zväčša loveckou dýkou. Na takýto „stredoveký“ spôsob lovu sa hodia len  tvrdé, vytrvalé, sebavedomé, odvážne a húževnaté psy s výborným čuchom. Argentínska doga je prvým argentínskym čistokrvným psom.
V Európe sa chovajú ako spoľahlivé strážne psy, ktoré pomerne málo štekajú. Martinéz vo svojej knihe o argentínskej doge napísal: „Keď máte strážne psa a vlúpe sa k vám zlodej, zistíte to podľoa štekotu psa. Keď máte argentínsku dogu, zistíte to podľa kriku zlodeja.“  Biela srsť je typyckým znakom plemena, teplo nevstrebáva ale odpudzuje.

Argentínska doga je plemeno, ktoré je možné chovať ako v byte, tak i v rodinnom dome. Do koterca však nieje vhodné umiestniť šteňa ihneď po odobratí, je potrebné si ho ponechať aspoň nejaký čas doma, aby sa zoznámilo s prostredím a členmi rodiny. Pokiaľ chcete chovať psa v koterci, musí v ňom mať búdu, ktorá je pre chladné dni zabezpečená zateplením alebo vyhrievaním, a tiež dostatok priestoru. Nezabúdajte však, že je potrebný veľmi častý kontakt so psom, i keď je umiestnený vonku. Pre chov v byte sa veľmi osvedčuje klietka, ktorá zaistí bezpečnosť ako vášmu šteňaťu, tak i zariadeniu vášho bytu, a je taktiež veľmi vhodná pre uzatvorenie psa pred návštevami, ktoré sa vášho psa bojí.

 

Povaha:

Argentínska doga je prirodzený ochranca bezhranične oddaný svojmu pánovi a jeho rodine. Výchovy a výcviku by sa mal ujať skúsený majiteľ, ktorý musí používať účinné, modifikované metódy na základe povahy a vývoja psa. Po zvolení správnych metód sú tieto inteligentné psy schopné absolvovať aj tažký výcvik, zvládajú aj skúšky služobných psov.