Plemená psov    Spracované plemená    Anglický špringeršpaniel


Anglický špringeršpaniel

Krajina pôvodu: Veľá Británia
Obdobie vzniku: 17. storočie
Pôvodné využitie:  stavač, prinášač 
Priemerná dĺžka života: 13 - 14 rokov
Výška: 18 - 50 cm
Hmotnosť: 20 - 24 kg 

 

História:


Anglický špringeršpaniel je tradičným psom drsného strelca a mnohí ho považujú za pôvod všetkých na súši pracujúcich španielov, okrem clumberského španiela. Ide o starodávne plemeno čistého pôvodu a najstaršieho psa používaného na poľovačkách. Už v roku 1885 bol v Anglicku založený prvý klub milovníkov tohto plemena, štandard bol stanovený v roku 1902, kedy bol aj uznaný za samostatné plemeno.

 

 

Charakteristika:


Je to vynikajúci všestranný poľovný pes pôvodne používaný na vyhľadávanie zvery a jej plašenie do siete, alebo spolupracoval s chrtmi a sokolmi. Je to symetricky stavaný pes, ktorý potrebuje pravidelný pohyb aby bol fit a nenudil sa. Má nevyčerpateľnú vytrvalosť pri naháňaní zveri na súši i v močiaroch, či pri aportovaní tenisových loptičiek.

 

Povaha:


Toto plemeno je priateľské a radostné, prispôsobiteľné a pomerne ľahko cvičiteľné. Pokiaľ nemá dostatok pohybu, môže byť nervózny. Niekedy nemá rád cudzích ľudí, záleží od socializácie, akú mu poskytnete. Ale v zásade je to veľmi dobý spoločník čo si užíva maznanie sa.