Plemená psov    Spracované plemená    Anglický seter


Anglický seter

 

krajina pôvodu:  Veľká Británia 
Obdobie vzniku:  19. storočie 
Pôvodné využitie: poľovný pes
Priemerná dĺžka života: 14 rokov
Výška : 56 – 61 cm 61 – 69 cm, fena do 65 cm 
Hmotnosť:

25 - 30 kg  

 

História:

Anglický seter sa silne podobá psom na maľbách zo 17 storočia. Plemeno ovplyvnil hlavne Edward Lawerack, ktorý kúpil v roku 1825 dvoch čistokrvných psov a začal chov.  Krížil svojich psov s poľovnými setrami. Niektorý nazývajú toto plemeno aj „Lawerackov seter“.

Po prvý krát boli anglickí setri vystavovaní 28.1.1859 na výstave v Newcastlu, kde pravdepodobne začína ich všeobecná obľuba v Anglicku a následný export do Európy a Kanady. K nám sa anglickí setri dostali okolo roku 1850, boli používaní ako špeciálni stavači na pernatú zver. Druhý a rozhodujúci príliv je datovaný rokom 1935, kedy sa už objavujú anglickí setri pri praktickom poľovníctve v hojnejšom počte a zúčastňujú sa takisto skúšok a výstav loveckých psov.

 

Charakteristika:

Anglický seter je pôvabné, elegantné plemeno. Má výborný čuch, skvelé reflexy, vie výborne nosiť.  Kvôli jeho kráse a elegancii sa z neho stáva spoločník, ale tento športovec neznáša život v uzavretom priestore, potebuje pohyb. Je to silný pes, pripravený na akúkoľvek záťaž. U niektorých jedincov sa vyskytuje slepota (choroba sietnice), biely seter trpí na kožné alergie.

 

Povaha:

Anglický seter sa  ľahko učí, je rozvážny, dobromyseľný, mimoriadne priateľský, k deťom vhodný. Napriek tomu, že je energický, je veľmi disciplinovaný