Plemená psov    Spracované plemená    Airdaleský teriér


Airdaleský teriér

Krajina pôvodu: Veľá Británia
Obdobie vzniku: 19. storočie
Pôvodné využitie: lov na vydry a jazvece 
Priemerná dĺžka života: 13 rokov
Výška: 56 - 61 cm
Hmotnosť: 20 - 23 kg 

 

 

História:

Airdaleský teriér pochádza z Yorkshiru, kde leedski robotníci skrížili starého anglického hrubosrstého teriéra s vydrianom, a bullteriérom. Kynológovia sa domnievajú, že pre zvýšenie telesného rámca a čiernej farby s hnedým pálením bol krížený so škótskym setrom a krátkosrstou kóliou. Za svoje meno vďačí riečke Aire v oblasti Leedsu.
 

Najväčšie zásluhy vo vyšľachtení tohto plemena sa pripisujú pánovi menom Wilfred Holme, ktorý vlastnil jeden z najlepších chovov v 19. storočí. Prvé ušľachtilé jedince sa objavili na výstave v Shipley v roku 1976, ale pod iným menom. Dnešné meno navrhol až v roku 1879 Gordon Stadles. Niekedy sa označuje za „kráľa teriérov“ kvôli svojej nonšalantnosti a veľkosti.
 

Bol vyšľachtený na lov vydier, jeleňov a diviakov. Je skvelý aj ako strážny pes, za vojny bol využívaný ako poslíček a ako „kántrič“ potkanov, tiež uplatnil svoj čuch pri hľadaní ranených. Kvôli jeho skvelým pracovným schopnostiam ho nazývali aj „Working Terrier“(pracovný teriér ), alebo „Waterside Terrier“ (pobrežný teriér). Vo Veľkej Británii je dnes národným policajným psom. 
 

Charakteristika:

Airdaleský teriér vďaka svojej veľkosti v skutočnosti nenapĺňa slovo terriér, čo vo francúzštine znamená „vniknúť do nory“, ale všetky ostatné črty z neho robia teriéra ako lusk. Je to svalnatý, aktívny pes, ktorý je najväčší z teriérov (čierny teriér patrí k bradáčom).
 

Malé, dychtivo hľadiace oči budia dojem, že stále niečo očakáva a prezrádzajú o ňom, že je čulý, nikdy nie agresívny, ale vždy nebojácny pes. Tvrdá, hustá, drôtovitá srsť nie je taká dlhá ako vyzerá, ale prekrýva hustú podsadu, ktorú treba trimovať.    
 

V začiatkoch 20. storočia to bol najrozšírenejší pracovný pes vôbec, ale nemecký ovčiak ho vytlačil, kvôli tendencii Erdelteriéra upnúť sa na jedného pána. Tiež bolo treba sa intenzívnejšie starať o jeho srsť. Ale dodnes ho obľubujú anglický, rakúsky, ale aj nemecký policajti, v pracovných skúškach zvláda aj tie najťažšie úlohy.

 

airdale terrier

 

Povaha:

Airdaleský teriér je spoločenský a priateľský a výborne sa hodí do rodiny, ktorú chráni nekompromisne a do posledných síl. Miluje hry, je skvelý na vidieku i v meste. Je to rodený strážca s tendenciou štekať na iné psy. Zdedil trocha vzdorovitú povahu a sklony k samostatnému konaniu (je predsa teriér), ale vhodným výcvikom to prekonáte.

 

  airdale stena