Plemená psov    Spracované plemená    Afgánsky chrt


Afgánsky chrt

Krajina pôvodu:   Afganistan
Obdobie vzniku:   starovek
Pôvodné využitie:  lovecký pes
Dnešné využitie:  spoločník, dostihový pes
Priemerná dĺžka života:  12 - 14 rokov
Výška :   pes 65 – 75 cm
 fena 60 – 65 cm
Hmotnosť:  23 - 28 kg

 

História:

Afgánsky chrt je plemenom existujúcim už niekoľko tisícročí. Niektorý odorníci tvrdia, že bol vyšľachtený v Afganistane, krížením afgánskeho pôvodného loveckého chrta s perzským chrtom - Saluki. . Pre svojuvytrvalosť a rýchlosť bol používaný ako lovec vlkov, líšiek a vysokej zvery. V Afganistane existuje viacej variácií týchto psov, z nich najznámejší je ghazni, horský typ, ktorý je viacej osrstený a nížinný typ, bell murray. Na konci 19. storočia ho doviezli do Veľkej Británie, kde bol v roku 1907 utvrdený štandard tohto plemena. Veľká Británia má dodnes nad týmto plemenom patronát . Tam tiež v roku 1926 vznikol prvý "Klub milovníkov afgánskeho chrta".   V európskej civilizácii už afganský chrt neplní svoje pôvodné poslanie, je mu tu prisúdená nová rola spoločníka a je neskutočne elegantný a krásny na závodných dráhach pri chrtích dostihoch.

 

 

Charakteristika:

Afgánsky chrt má exotický zovňajšok, majestátny chvost a grandiózny pohyb. Je plný sily a dôstojnosti, má nezávislý charakter. Afgánsky chrt je dostatočne vysoký pes, má pevnú a silnú postavu. Hlava je nadstavená, v predĺženej línii. Uši má dlhé a visiace, priliehajúce k hlave, pokryté veľmi dlhými, hodvábnymi chlpy. Oči sú trojuholníkového tvaru, východného rázu, sú temné, niekedy so zlatým odtieňom. Ňufák nosa je čierny, u svetlo sfarbených psov môže byť aj tmavo-hnedý. Nie príliš krátky chvost je zakončený slučkou. Afgánsky chrt má krásnu, rovnú, honosnú a hodvábnu srsť, ktorá stojacu postavu Afgána krásne a dôstojne rámuje. Laby sú touto hustou srsťou dobre kryté, srsť vytvára akési "cvičky". Sfarbenie je rôznorodé: jedno-, dvoj-, trojfarebnej. Pes môže mať čiernu masku alebo polomasku s okuliarmi, môže však byť aj bez masky.

 

Povaha:

Afgánsky chrt je láskavý a prívetivý pes, obdarovaný múdrosťou od svojich predkov, žijúcich v púšti. Ale zdedil aj ďalšiu vlastnosť predkov - prenasledovať všetky rýchlo sa pohybujúce objekty, preto by súžitie s inými domácimi maznáčikmi mohlo priniesť problémy. Voči cudzím ľuďom je zdržanlivý a nedôverčivý, až odmietavý. K deťom sa správa dobre, no nemá príliš rád ich zabávanie a krik, preto je vhodnejší do rodiny so staršími deťmi, ktoré ho budú rešpektovať. Je to dôstojný a rezervovaný pes, s určitým nadšením a vášnivou divokosťou. Je to veľmihrdý pes, ktorý sa sám nikdy nebude uchádzať o náklonnosť človeka. Pokiaľ je dobre vychovávaný a je pochopená jeho nezávislá povaha, stáva sa svojmu majiteľovi dobrým priateľom. Niektorý jedinci sa môžu k ostatným psom chovať dominantne.