Plemená psov    Spracované plemená    Anglický bulteriér


Anglický bulteriér

Krajina pôvodu:   Veľká Británia
Obdobie vzniku:   19. storočie
Pôvodné využitie:  bojový pes
Dnešné využitie:  spoločník
Priemerná dĺžka života:  11 - 13 rokov
Výška :   53 - 56 cm
Hmotnosť:  24 - 28 kg

 

História: bullterier

Bulteriér vznikol v Anglicku v čase ranného kapitalizmu, kedy nebolo zriedkavé vykoristovanie, detská práca, či 16-hodinová pracovná doba. Boli to pre človeka ťažké a tvrdé časy. Do módy prišiel preto prastarý vynález starých rimanov “Panem et circenes“ - chlieb a hry, kedy utláčaní ľudia zabúdali na svoje starosti. Čím drsnejšie, tým lepšie. Nie len v Anglicku, ale aj inde, boli populárne súboje rôznych rozzúrených zvierat, čo bolo ventilom pre najnižšie vrstvy ľudí, žijúcich v krutých podmienkach vtedajšieho sveta. Psi stáli proti medveďom, býkom, levom, jazvecom, ale najväčšia atrakcia bol súboj pes proti psovi. Bulteriér bol pôvodne pes určený k boj proti iným psom v tzv. „jame“, v aréne podobnej boxerskému ringu. Bulteriér sa zrodil ako psí gladiátor.

Chovateľ James Hikns sa považujue za otca bulteriéra. Pochádzal z Birminghamu, čo je mesto oceliarov a vysokých pecí. K vzniku plemena použil ťažkopádneho anglického buldoga a bileho anglického teriéra, ktorý už vyhynul. Hinks chcel spojiť ostrosť teriéra a tvrdohlavosť osvedčeného bojovníka v aréne, buldoga. Hinks chcel vychovať zdatného tvrdého neporaziteľného bojovníka, ktorý by si ale zachoval pozitívny vzťah k ľudom. A toto aj dosiahol. Mal v chove len čisto biele psy, ktoré si nad stafordami, ktré boli v tom čase nasadzované do súbojov, získal prevahu. Tak začalo víťazné ťaženie bulteriérov naprieč arénami.

Nemožno porieť, že popularita tohto plemena sa začala v aréne, ale zanedlho sa však jeho chovatelia začali snažiť, aby z ich chovov vyšli krásne, atraktívne výstavné psi.  Chovatelia sa nažili z jeho povahy dostať agresivitu, pritom chceli uchovať jeho húževnatosť a odvahu. To sa im aj podarilo. V tomto období niektorí chovatelia chceli rozšíriť farebnú paletu, preto do chovu primiešali staforda, aby dosiahli väčšiu farebnú variabilitu plemena.

Za tvorcu moderného bulteriéra sa považuje Raymond Oppenheimer. Aj vďaka nemu sa plemeno anatomicky ustálio a dosiahlo svetového uznania. V rokoch 1960 – 1980 dosiahol chov bulteriérov v Anglicku veľý rozmach. Bulteriér je monoriadne obľúbený v Juhoafrickej republike, kde sa ročne odchová až 3000 mladých, čo je najviac na svete. Za 130 rokov chovu tohto plemea získal celosvetové uznanie a pravdepodobnepatrí medzi 20 najobľúbenejších plemien.

 

bulterierCharakteristika:

Hinks vyšľachtil psa, kde sa spája sila anglického buldoča a vytrvalosť teriéra. Bulteriér je nie len vytrvalý, ale i neuveritelne oddaný spoločník. Žiaľ, prejavuje sa u neho hluchota, zápal kože a srdcová slabosť. Tiež predkus po buldogovi. Farebný bulteriér je trochu odolnejší, ale aj u neho sa prejavujú poruchy obličiek. Dnešný bulteriér má na rozdiel od väčšiny teriérov vysoký prah dráždivosti, takže ho len tak niečo nerozhodí. Potrebuje veľa pohybu. Je to veľký atlét a dokáže vysoko a ďaleko skákať. Nie sú to rozhodne "gaučové psy", sú vhodné na kynologické športy, alebo na poľovný výcvik. Tiež je vhodný na canisterapiu, lebo má znížený prah bolesti a znesie hrubšie zaobchádzanie.

 

Povaha:

Dnes sa bulteriér chová ako výlučne spoločenské rodinné plemeno. Existuje len málo plemien takejto veľkosti, ktoré sa tak harmonicky dokážu zaradiť do rodinného života. Často sa ale stáva, že bulteriér si pomaličky nenápadne začne podmaňovať majiteľa, až napokon je vychovávaný  majiteľ. Nastane situácia, kde sa bulterierovi tolerujú také veci, na ktoré by iný pes nemohol ani pomyslieť. Je nesmierne tvrdohlavý a neskúsený majiteľ by s tým mohol mať problém. Je naozaj veľmi veľmi tvrdohlavý a za každú cenu chce dosiahnuť svoje. Takže pri výchove bulteriéra je rozhodujúci rešpekt. V rodine je úžasný, deti miluje. Nie je agresívny, má predsa vysoký prah dráždivosti. Keď sa ale rozčúli, je veľmi rázny a nebezpečný. Je to veľký obranár a treba dávať pozor, aby si niektoré prejavy nevysvetlil ako útok, lebo môže zakročiť. Napríklad vášnívé privítanie priateľov.