Plemená psov    Spracované plemená    Aljašský malamut


Aljašský malamut

Krajina pôvodu:   Aljaška
Obdobie vzniku:   19. storočie
Pôvodné využitie:  saňový pes
Dnešné využitie:  saňový pes
Priemerná dĺžka života:  12 rokov
Výška :   58 - 63 cm
Hmotnosť:  30 - 40 kg

 

História:

Aljašský malamut patrí medzi najstaršie a najznámejšie plemená severských saňových psov. Meno dostal podľa eskimáckeho kmeňa Malemunitov, ktorý patria k Inuitom, pôvodným obyvateľom severozápadnej Aljašky. Títo ľudia používal predkov malamuta ako všestranné psy, nosili bremená, ťahali sane, pásli sobov, ale pomáhali aj pri love medveďov či losov. Prvé zmienky o malamutoch pochádzajú z prvej polovice 19. storočia. Vtedy Aljaška patrila Rusku a lovci kožušín sa zmieňovali o krásnych severských psoch, o ktorých sa Inuiti vzorne starali.  To bolo zvláštne, lebo aj keď pre eskymákov boli psy nevyhnutné, správali sa k ni veľmi drsne. Malemuti sa ale o psov starali príkladne, dokona šteňatá jedli spolu s deťmi Eskimákov. Dokonca nebolo nič výnimočné, ak po uhynutí suky si prikladala k prsníku šteňa eskimácka žena, prípadne naopak, psie mlieko pili aj eskimácke deti. Počas studených nocí sa psy a ľudia navzájom ohrievali. Po ceste sa Eskimáci vždy o psov postarali, dostali nažrať spolu s ľuďmi, vankúšiky na labkách im natierali tukom. Z vrhov nechávali na žive len najnádejnejšie a najprítulnejšie jedince. Vďaka tomu sa podarilo vyšľachtiť silné psy s priateľskou povahou. Ak si chcel o d Eskimákov takéhoto psa niekto kúpiť, musel utratiť nemalú sumu. 
Od roku 1896, keď vypukla zlatá horúčka, bolo toto plemeno najviac ceneným psom. V roku 1908 sa na pretekoch prvý krát zúčastnil Husky zo Sibíru, ktorý postupne tieto pomalšie, aj keď silnejšie psy pomaly vytlačil. Opätovný záujem o malamuty vzrástol v polovici dvadsiatych rokov. O „vzkriesenie“ plemena sa asi najviac pričinila Eva Seeleyová, ktorá kúpila niekoľko psov od rôznych chovateľov.  V 1929 roku odchovala prvý vrh štyroch šteniat, ktoré sú v americkej literatúre považované za začiatok moderného chovu. AKC uznal plemeno v roku 1935, o rok bol založený prvý štandard plemena.

 

Charakteristika:

Aljašský malamut je kompaktný pevne stavaný pes so širokým hrudníkom a inteligentným priateľským výzorom. Malamut je pomerne rozšíreným psom nie len v USA, ale ja v Európe a hojne sa využíva v pretekoch saňových psov. Rýchlostne síce na huskyho nestačí, ale je oveľa vytrvalejší a silnejší v ťahu. Malamuti sú veľmi úspešný v súťažiach Weight pulling, čo je  súťaž ťahania záťaže. Sú zvyknuté na jedného pána, ale v prípade potreby sú schopné zvyknúť si na nového majiteľa. Nie je vhodný do bytu a potrebuje veľa pohybu.

 

Povaha:

Aljašký malamut má miernu povahu. Je to inteligentný, pokojný priatešlký pes, ktorý sa pri dobrom vedení stáva dobre ovládateľným rodinným psom. Má silno vyvinutý svorkový pud, takže sa snaží byť v čo najtesnejšom kontakte s ľuďmi, pokiaľ je chovaný ako jediný pes. Nie je vtieravý, ale má rád spoločnosť a uznanie vo forme pochvaly či pohladenia.  K ostatným psom sa správa priateľsky, ale veľmi dominantné psy môžu vyvolávať šarvátky s cudzími psami. Nie je dobrým strážcom, na koľko je priateľský, aj keď určite neznámeho odstraší svojou veľkosťou.